5 lat minęło jak jeden dzień…

…od chwili, kiedy blog "Lean jest dla ludzi" ujrzał światło dzienne. Miał być blogiem pisanym w pewnym sensie tylko dla siebie. Własne doświadczenia, dobre i złe, uzupełnione o nabywaną przez lata wiedzę. Dziś "Lean jest dla ludzi" to cały ekosystem i społeczność jedyna w swoim rodzaju…

28 marca 2016 roku świat poznał moje dziecko: „Lean jest dla ludzi”. Dzisiaj mija już 5 lat od dnia, kiedy odważyłem się pokazać światu to, co myślę w tematach LEAN, jakości i zarządzania. Czy tego dnia zacząłem pisać? Nie, blog rodził się (w pewnym sensie w bólach) od jesieni 2015. Ale historia mojej obecności w internecie sięga o wiele głębiej w przeszłość, ponieważ strona kdobrowolski.pl pojawiła się w sieci już w 2011 roku.

Ten moment, w którym uświadamiasz sobie, że Twoja pasja stała się Twoją pracą!

To, co się wydarzyło wokół bloga w ostatnich latach przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Kiedy zacząłem prace nad jego pierwszą wersją w najodważniejszych marzeniach nie przewidywałem tego, czym jest on dzisiaj. Dziś nie jest to już „tylko” miejsce, gdzie mogę dawać upust swojej pisarskiej fantazji – a temu miał na początku służyć(!).

Dziś to największa w polskim internecie LEANowa społeczność, skupiona wokół wymiany wiedzy i doświadczeń. I to jest mój wielki powód do dumy, bo bez Was nie byłoby to możliwe – dziękuję Wam wszystkim już na wstępie! A zanim przejdę do przybliżenia historii, która za tym wszystkim stoi, spójrzmy, czym „Lean jest dla ludzi” jest dzisiaj.

Ja także nieco się zmieniłem przez te wszystkie lata…

Po pierwsze, to osobisty blog, na którym przedstawiam na mój własny sposób to, co powszechnie zwane jest LEANem. Piszę o tym tak, jak ja to widzę, jak tego doświadczam. Przede wszystkim z perspektywy  człowieka, który funkcjonuje w środowisku przesyconym narzędziami, metodami i systemami. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jak zrozumieć? Czego się wystrzegać i na co zwrócić szczególną uwagą? O tym właśnie piszę, a ostatnio także nagrywam i/lub przedstawiam na żywo we wszystkich moich kanałach.

Blogowi towarzyszą dwa profile w social mediach: facebookowy fanpage „Lean jest dla ludzi – Krzysztof Dobrowolski” oraz mój profil osobisty na LinkedIn. Oba ściśle związane są z publikacjami blogowymi – tymi dwoma kanałami ogłaszam światu nowości pojawiające się na blogu. Jest to także miejsce, gdzie czytelnicy dyskutują nt. moich wpisów, prowadząc bardzo często ożywione dyskusje. To także miejsce na zabawy z nagrodami (książki, kalendarze czy inne gadżety).

Tego nikt już chyba nie pamięta, moja pierwsza, internetowa wizytówka w roku 2011.

Tuż obok, na facebooku wyrosła grupa „Niech LEAN będzie z Wami!”. Jest to społeczność o bardzo wyraźnym profilu zainteresowań i potrzeb, której otwartość na wymianę doświadczeń i chęć służenia pomocą innym, mniej doświadczonym w danych tematach adeptom LEAN przerosła moje najśmielsze oczekiwania. To tutaj można zadać każde pytanie i uzyskać na nie merytoryczną odpowiedź. Grupa żyje dziś swoim życiem. Dzięki moderacji (ograniczonej do minimum) wolna jest od spamu, a treści merytoryczne stoją na najwyższym poziomie. Cenne są zwłaszcza nasze otwarte dyskusje na tematy nurtujących nas problemów.

O stopniu zażyłości grupy niech świadczą nasze spotkania, które odbywają się (już regularnie) w całej Polsce! Zaczęło się niewinnie, od małej grupy we Wrocławiu, w Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu „Dąbie”. Drugie spotkanie miało miejsce w Black House firmy APA w Gliwicach, a kolejne odbyło się w Klubie Lean Management w Szczecinie. Następnie gościliśmy w CNH w Płocku oraz PZU Zdrowie w Gdańsku.

Jedno z naszych LEANowych spotkań (Godów, rok 2019).

Spotkania te wypełnione są prelekcjami, warsztatami, grami oraz dobrą zabawą. A najwyższą ich wartością są relacje nawiązywane przez uczestników między sobą. Niestety, pandemia wyłączyła możliwość organizowania spotkań w firmach, ale mam nadzieję, że już wkrótce do nich wrócimy.

Dopełnieniem sieciowej obecności „Lean jest dla ludzi” jest mój kanał YouTube, który rozwiną się niesamowicie dynamicznie. Na przestrzeni kilku miesięcy z kameralnych spotkań zaprzyjaźnionych LEANowców przeszliśmy do goszczących setki osób wieczorów, których goście są formatu światowego, a zawitali do nas m.in. Jeff LIKER czy Karyn ROSS zza oceanu oraz Kazuyoshi TSUYUKUSA z dalekiej Japonii.

Ikona świata LEAN w moim cotygodniowym cyklu „Lean Live Tonight” (styczeń 2021).
Jedyna w swoim rodzaju Karyn Ross!
Japończyk, który urodził się Polakiem!

Jak to wygląda w liczbach? Jak na niszę, którą wypełniamy, liczby są imponujące:

Te liczby mówią same za siebie – jesteście niesamowici! Czasami zastanawiam się, skąd Was się tyle wzięło? A fakt jest taki, że cała społeczność wyrosła organicznie, dołączając codziennie, małymi kroczkami (jak w kaizen!). Jest to dla mnie największy powód do dumy: jesteście tutaj, bo tego sami chcecie! I muszę dodać (nieskromnie), że stanowimy największą w polskim internecie społeczność LEANową!

Ale jest jeszcze coś, czego w ogóle się nie spodziewałem i czego na początku wcale nie planowałem. Pojawiły się moje własne, autorskie kursy online! I to był prawdziwy przełom. Najpierw, jesienią 2019, ukazał się „Problem Solving” – trochę na próbę, a trochę ku spełnieniu moich nauczycielskich ambicji 😉 Po jego niespodziewanym sukcesie postanowiłem uraczyć Was kolejnymi kursami, ale… przyszła pandemia i pokrzyżowała wszystkim plany na rok 2020, ale…

Przemyślałem sprawę (a czasu miałem sporo – przez pierwszy lockdown moja aktywność w realu spadła do zera) i przygotowałem dla Was Masterclass LEAN EXPERT, interaktywny program rozwojowy online. W jego pionierskiej edycji udział wzięło 30 śmiałków, którzy przez kilka miesięcy mierzyli się z teorią i zadaniami w 13 modułach kursowych.

O skali przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że każdy z tych modułów mógłby funkcjonować (dziś już funkcjonuje, ale o tym za chwilę) jako samodzielny kurs. Sukces pierwszej edycji przekroczył moje najśmielsze oczekiwania, dlatego w 2021 uruchomiłem program po raz drugi, gromadząc tym razem ponad 50 uczestników(!).

Dziś poszczególne moduły z programu dostępne są jako samodzielne kursy, z których mogą skorzystać osoby potrzebujące wiedzy i umiejętności z konkretnego zakresu LEANowej tematyki. Przy okazji piątych urodzin bloga udostępnię je na przełomie marca i kwietnia w wyjątkowo atrakcyjnych, promocyjnych cenach. Niektóre z nich połączę w pakiety tematyczne, dorzucając jeszcze gratisowe moduły. To wszystko już wkrótce na https://sklep.kdobrowolski.pl/ – bądźcie czujni!

To jest moment, do którego dotarła historia bloga „Lean jest dla ludzi”. Miejsca w sieci, w którym miałem „pisać sobie od czasu do czasu, jak mi się będzie nudziło”, a które przerodziło się w pełnoprawne medium internetowe. A jego największą zaletą jest to, że łączy tych, którzy posiadają wiedzę i chcą się z nią dzielić z tymi, którzy tej wiedzy poszukują. I tak już będzie zawsze!

Jak widać, uśmiech nie schodzi mi z twarzy, kiedy piszę te słowa…

Dziękuję także Wam, moi Czytelnicy, że byliście ze mną przez te wszystkie lata! I zapraszam Was na kolejne pięć, a może nawet dziesięć lat wspólnej podróży, którą świat nazywa LEAN!

Krzysztof
Brzeg, 28 marca 2021 r.