Chcesz JUST-IN-TIME? Szykuj się na PROBLEMY!

Celem wprowadzenia JUST-IN-TIME jest uwidocznienie problemów, jakie blokują płynność procesów. TPS, a za nim cały LEAN zaczyna od przepływu, a później wprowadza pull-flow. KANBAN i jego SUPERMARKETY to tylko protezy, które umożliwiają funkcjonowanie kulawego systemu tak długo, aż nie osiągnie rzeczywistego ONE-PIECE-FLOW w systemie JUST-IN-TIME.

LEAN oznacza KŁOPOTY! Tak, w szczególności na samym początku swojej drogi. Każdy, kto myśli, że „wdroży” LEAN i w krótkim czasie będzie cieszył się superefektywnymi procesami… jest w wielkim błędzie! Wejście na drogę LEAN oznacza ogrom pracy i masę problemów do rozwiązania. A LEANowe metody pracy służą wyłącznie wyciągnięciu tych problemów na światło dzienne. Widać to już na pierwszy rzut oka w 14 Zasadach Zarządzania TOYOTA WAY:

Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania mojej rozmowy z Arturem Mydlarzem, u którego byłem gościem jego Letniej Akademii Lean. Spotkanie, które miało być rozmową przeistoczyło się w dłuuugi wykład w formie monologu – takie miałem „flow”. Jakie to LEANowe!

Zapraszam do obejrzenia nagrania z tego spotkania:

Jeszcze więcej bezpłatnych wykładów znajdziesz na moim kanale YouTube „Lean jest dla ludzi”.