Fundacja Lean Education rozwija skrzydła!

Fundacja LEAN EDUCATION realizuje swoją misję na terenie całego kraju. Dociera do coraz większej liczby beneficjentów jej programów: uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich, studentów i wykładowców uczelni wyższych, a także trenerów, jurorów i dużej grupy wolontariuszy.

W dniu 3 czerwca 2019 r. odbył się ogólnopolski finał konkursu. W gościnnych progach Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego spotkało się 170 młodych uczestników, ich opiekunowie-nauczyciele oraz przedstawiciele firm biorących udział w programie. W rolę jurorów oceniających zmagania wcielili się leanowcy: przedstawiciele uczelni, firm oraz stowarzyszeń branżowych.

Tym samym, edycja 2018/2019 ogólnopolskiego, bezpłatnego programy edukacyjnego Młody Lean Lider dobiegła końca. To już trzeci, pełny rok pracy z młodzieżą szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Tym razem już blisko 1000 uczniów w wieku 13-18 lat wzięło udział w jedynym w swoim  rodzaju przedsięwzięciu edukacyjnym lean thinking. Zaangażowane były także 52 szkoły z 8 województw, 30 jurorów, 20 koordynatorów i trenerów, 20 przedsiębiorstw oraz 7 uczelni.

Zwycięzcy programu Młody Lean Lider edycja 2018/2019 – drużyna WIN z Poznania (u góry) w towarzystwie wolontariuszy Fundacji Lean Education.

Dla Fundacji Lean Education, równolegle do prowadzenia największego tego typu programu w Polsce, był to okres intensywnego rozwoju instytucjonalnego. Struktury organizacji z czwórki zapaleńców, którzy rok temu powołali do życia fundację (wcześniej działając jako nieformalna grupa osób) rozrosły się o kolejnych zapaleńców.

Dziś w całej Polsce działa kilkadziesiąt osób, które pełnią role koordynatorów, trenerów, jurorów oraz opiekunów grup. Do chwili obecnej w programie Młody Lean Lider wzięło udział w sumie: 1 922 uczniów, 153 nauczycieli, 91 szkół, 67 jurorów z 62 przedsiębiorstw, 32 przedsiębiorstwa goszczące uczniów, 29 koordynatorów regionalnych z 29 przedsiębiorstw oraz 7 uczelni.

Natalia Jażdżewska z Piotrem Walentynowiczem w gościnnych progach Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem długoterminowym Fundacji jest rozwijanie środowiska do rozwoju młodych talentów poprzez angażowanie przedstawicieli firm, uczelni oraz studentów w prace wolontariacką na rzecz uczniów i nauczycieli. W kolejnych edycjach planowane jest uruchomienie pilotażowego programu dla studentów. Działania te zmierzają w kierunku zbudowania programu nauczania dla młodzieży i studentów, które staną się stałym elementem podstaw programowych.

Program edukacyjny Młody Lean Lider opiera się na grywalizacji w formie niekomputerowej gry symulacyjnej oraz nauce przez wyzwania. Nauczyciele otrzymują od nas wsparcie w postaci scenariuszy lekcji i bezpłatne szkolenia. Wcale nie muszą być znawcami lean! Program Młody Lean Lider to 3 etapowy, dziesięciomiesięczny turniej, w którym uczniowie w 10 osobowych zespołach rozwijają postawy, wiedzę i umiejętności.

Gry symulacyjne stworzone przez uczniów w oparciu o procesy produkcyjnych i usługowych, jakie optymalizowały ich drużyny.

Program przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, zawodowych, gimnazjów, techników i liceów. Udział nastoletnich uczniów w tym unikatowym programie to szansa na rozwinięcie przez nich kompetencji przedsiębiorczości indywidualnej i zespołowej. Oprócz nauki projekt gwarantuje także świetną zabawę – na każdym etapie. Drużyny otrzymują zadania konkursowe do realizacji we własnym zakresie. Mają także okazję uczestniczyć w grach symulacyjnych oraz szkoleniach z zakresu zarządzania projektami.

Zwieńczeniem dziesięciomiesięcznego programu jest prezentacja zrealizowanych projektówprzed profesjonalnym Jury, w którego gronie zasiadają managerowie firm, koordynatorzy Lean Management oraz wykładowcy Lean z wyższych uczelni. Współpracują z nami m.in. Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Śląska i Uniwersytet Gdański, gdzie co roku odbywają się ogólnopolskie finały naszego programu.

Prezentacje wyników projektów optymalizacyjnych odbywały się w uniwersyteckiej auli, przed gronem LEANowych profesjonalistów zasiadających w jury.

Każdej z drużyn zakwalifikowanych do finałów ogólnopolskich przysługują 3 trzygodzinne wizyty w przedsiębiorstwie. W tym czasie, pod opieką reprezentanta firmy, poznają ją, będą mogli zapoznać się z procesem wytwórczym, dowiedzieć się o stawianych przed nim wyzwaniach, zgłębić problemy do rozwiązania i omówić swoje pomysły. Rezultaty swoich prac uczniowie zaprezentowali przed profesjonalnym jury podczas finałów.

„Gratuluję całemu zespołowi Lean Education bardzo wysokiego poziomu konkursu. Zarówno merytorycznego, jak i organizacyjnego. Chociaż za to, że na każdych finałach jest tak wysoki poziom merytoryczny należy pochwalić przede wszystkim uczestników. Postęp, jakiego dokonują w ciągu niespełna jednego roku w zakresie swojego rozwoju jest wprost niewiarygodny. Natomiast jest to zasługą nie tylko ich, ale przede wszystkim organizatorów konkursu. Dlatego chwalę wszystkich. Również podkreślić należy to, że od samego początku konkurs stoi na bardzo wysokim poziomie. Pierwsze finały były tak niesamowite, że atmosferę tamtych rozgrywek pamiętam do dziś. Z roku na rok jest coraz lepiej (znowu zasługa organizatorów), natomiast tegoroczne finały stały na najwyższym z dotychczasowych poziomie. Tak trzymać! Jest niezmiernie satysfakcjonującym brać udział w tej imprezie i być członkiem zespołu. Cieszę się, że z roku na rok potrafimy się rozwijać i wiem, że w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej (chociaż nie ma takiej potrzeby). Zatem gorąco zachęcając młodzież do udziału w konkursie w przyszłym roku jeszcze raz serdecznie gratuluję, szczególnie kierownictwu imprezy”.

Piotr Walentynowicz, prof. nadzw. dr hab. Uniwersytetu Gdańskiego, przewodniczący jury w ogólnopolskich finałach programu Młody Lean Lider

Ponadto, uczniowie przygotowują Haka Dance – prezentację taneczno-wokalną wzorowaną na maoryskim tańcu wojennym. W przypadku programu Młody Lean Lider haka osadzona jest co prawda w LEANowych realiach, jednak jej forma zachęca wszystkich do wspólnej zabawy. Grupowe prezentacje Haka Dance okazały się być fantastycznymi energizerami! Rywalizujące zespoły popuściły wodze fantazji i mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwy festiwal nieskrępowanej radości, bojowych okrzyków oraz rytmicznych ruchów, do których przyłączała się cała sala. Każdy kolejny występ był coraz większą bombą!

Co roku poszerza się grono darczyńców i sponsorów, którzy wspierają program Młody Lean Lider. Zamkniętą właśnie edycję wsparli: Grupa ZIBI S.A., Belma Accessories Systems Sp. z o.o., Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o., KWC Wojciech Czarnota ZoopyInstytut Doskonalenia Produkcji, Lean Passion, 2K Consulting, „Bagietka” Sp z o.o, Stowarzyszenie SPIN, UDS Sp. z o.o., Impel Business Solutions Sp. z o.o., AJ Fabryka Mebli sp. z o.o.,  Kiel Polska Sp. z o.o., CBRE CORPORATE OUTSOURCING Sp. z o.o. oraz Wydział Zarządzania Uniwerytetu Łódzkiego.

Zestawy upominków dla szkół ufundowali nasi darczyńcy: LEANowe firmy i wydawnictwa.

Edycja 2018/2019 programu Młody Lean Lider została zamknięta. Ostatnim punktem programu było tradycyjne, grupowe zdjęcie wszystkich finalistów, organizatorów oraz gości.

Finaliści programu Młody Lean Lider 2018/2019.

A już teraz trwają zapisy do kolejnej edycji programu na lata 2019/2020. Zgłaszać można się poprzez formularz dostępny na stronie Fundacji Lean Education: ZAPISY!