KAIZEN Inspiration Tour 2019

Podczas podróży do Japonii doświadczysz całkowicie innej rzeczywistości biznesowej, odmiennej filozofii zarządzania, spotkasz ludzi osiągających cele nieznanymi powszechnie metodami, poznasz organizacje rządzące się kompletnie innymi prawami niż te, które znasz.

Mam wielką przyjemność zaprosić Cię na wspólny wyjazd inspiracyjny do Japonii! Będzie to podróż jedyna w swoim rodzaju. W ciągu 10 dni poznamy prawdziwą Japonię, nie tę dla turystów. Będziemy zwiedzać firmy, które z powodzeniem stosują rozwiązania LEANowe rodem z Toyota Production System, ale nie tylko. Zobaczymy, że 5S można zleanować do 3S! Poznamy w praktyce japońską kulturę przedsiębiorczości.

Spotkanie – zrozumienie – inspiracja – działanie

Zrozumiesz, jakie są korzenie japońskiego sukcesu, nieprawdopodobnej wydajności i racjonalności działania. Zrozumiesz odmienność kultury organizacyjnej, która widoczna jest także w każdym japońskim przedsiębiorstwie, doświadczysz tej odmienności także na tokijskich ulicach czy japońskiej prowincji.

Pracując w mieszanych zespołach rozwiązujących problemy biznesowe zrozumiesz, że nawet jeśli nie żyjemy w Kraju Kwitnącej Wiśni, mamy tak wiele wspólnego, że wrócisz z podróży z walizką po brzegi wypełnioną inspiracjami, które będziesz chciał natychmiast wdrażać „na własnym podwórku”.

W trakcie wyjazdu do Japonii…

 • Doświadczymy najwyższych szczytów kaizen, odwiedzając przedsiębiorstwo wdrażające System Produkcji Toyoty (TPS).
 • Poznamy tajniki 5S na światowym poziomie w praktyce producenta w branży spożywczej, a także że do sukcesu firmy wystarczą… tylko 3S.
 • Doświadczymy cudów japońskiej logistyki, podróż po krwiobiegu gospodarki rozpoczniemy w sercu wielkiego centrum logistycznego, zobaczymy produkcję urządzeń logistyki wewnętrznej, a także przyjrzymy się operacyjnej stronie zasady „zamów rano, odbierz wieczorem” stosowanej przez „japońskiego Amazona”.
 • Robiąc zakupy doświadczymy kaizen na własnej skórze w czasie obsługi przez „Superkasę” .
 • Przekonamy się, że skuteczne działania Total Quality Control mogą być udziałem wszystkich grup pracowników, także… tymczasowych.
 • Zobaczymy, jak prezesi japońskich małych i średnich przedsiębiorstw podnoszą swoje kwalifikacje. Wysłuchamy przygotowanego specjalnie dla naszych uczestników wykładu o japońskiej kulturze przedsiębiorczości.
 • Weźmiemy udział w niezwykłym spotkaniu Seiwajuku, organizacji krzewiącej zasady zarządzania Dr. Inamoriego Kazuo – twórcy koncernu Kyocera, odwiedzimy też przedsiębiorstwa, w których pielęgnuje się filozofię firmową.
 • Doświadczymy japońskiej omotenashi, poznamy japońską gościnność i niebywałe standardy obsługi klienta.
 • Doświadczymy unikalnego „aktywnego spotkania porannego” swoistego seminarium Rinri Hojinkai, poprzez uczestnictwo w „spotkaniu porannym” w restauracji Teppen.
 • Przekonamy się na czym polega praca szybka niczym shinkansen, zobaczymy „na żywo” w jaki sposób ekipa z firmy Tessei w 7 minut sprząta słynny japoński superpociąg.

Kaizen Inspiration Tour 2019 to nie tylko okazja do uczestnictwa w unikalnej „lekcji zarządzania”. Naszego wyjazdu studyjnego nie da się oddzielić od nie mniej fascynującej podróży do prawdziwie egzotycznej krainy, która nieodmiennie zadziwia przybyszów z całego świata. Obok formalnego, ustrukturyzowanego programu profesjonalnego…

 • Spotkamy się z Japończykami w sytuacjach mniej formalnych, zjemy razem kolację i zaparzymy herbatę doświadczając japońskiej gościnności.
 • Przejdziemy intensywne szkolenie międzykulturowe – co powinni, a czego nie powinni robić Europejczycy w Japonii.
 • Poczujemy klimat Japonii zanurzymy się w świecie tubylców – śpiąc m.in. w hotelu kapsułowym, jedząc w najróżniejszych miejscach, biorąc udział w karaoke i grając w pachinko.
 • Odwiedzimy najważniejsze zabytki i miejsca warte odwiedzenia, których grzechem jest nie odwiedzić będąc w Tokio czy Osace.

Naszym przewodnikiem będzie…

Dr Maciej Kanert – specjalista z zakresu zarządzania japońskiego, szczególnie Systemu Produkcji Toyoty oraz Zarządzania Ameba. Autor książek o kulturze Japonii, m.in. Starożytna Japonia (Wydawnictwo UJ, 2006). Były wykładowca m.in. Uniwersytetu im Adama Mickiewicza

w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Warszawskiego. Tłumacz przysięgły języka japońskiego.

Naszym przewodnikiem będzie Maciej Kanert (tu na zdjęciu ze mną podczas naszego spotkania w Warszawie).

…który zaprasza w podróż następującymi słowami:

„Często odwiedzam Japonię i śmiało mogę stwierdzić, że jest moim drugim domem. Wierzę, że Polska ma szansę stać się „drugą Japonią” pod względem tego, co w Kraju Wschodzącego Słońca dobre i efektywne a my Polacy możemy się wiele od Japończyków nauczyć. Najlepsze japońskie firmy, zgodnie z ich modelami funkcjonowania i kulturą organizacji, działają bardziej w sposób usystematyzowany i w większym stopniu jako zespół niż nasze organizacje, stanowiąc nieustanną inspirację dla osób je poznających. Naszym celem jest jednak dużo więcej niż zobaczenie na własne oczy najlepszych na świecie praktyk leanowych. Chcemy zobaczyć, poczuć, zrozumieć i instynktownie pojąć, czym jest kaizen, którego narzędziem realizacji jest tylko i aż lean management. Więcej można nauczyć się o kaizen z obserwacji funkcjonowania japońskiej kolei i pracy kelnerów w dobrych restauracjach niż z wielu książek o lean.

Będzie intensywnie, nawet bardzo. Wizyty w firmach, zwiedzanie, wieczorne spotkania. Wszystko po to, żeby optymalnie wynieść ze spędzonego tam czasu – także tego wolnego od zajęć merytorycznych – jak najwięcej wiedzy i inspiracji. W końcu nie jedziemy do Japonii dla przyjemności. Zabawa i zabytki przy okazji, ale przede wszystkim ciągłe doskonalenie.

Po co to wszystko? Żeby wrócić do kraju myśląc nieco inaczej, pełni zapału i nowych impulsów oraz przekonania, że nauczyliśmy się wiele od Japończyków, że nic już nie będzie takie samo”.

W ramach wyjazdu otrzymujesz:

 • Przeloty Polska-Japonia-Polska w klasie ekonomicznej (z/do Warszawy)
 • Transfery na terenie Japonii
 • Noclegi ze śniadaniem w hotelach według wyboru organizatora
 • Wizyty studyjne, zajęcia warsztatowe, spotkania biznesowe w ramach programu wyjazdu
 • Opiekę tłumacza i przewodnika
 • Ubezpieczenie KL

Szczegółowy program wizyty, szczegóły lokalizacyjne i nazwy odwiedzanych przedsiębiorstw udostępnione zostaną uczestnikom krótko przed wyjazdem. Do ostatniej chwili „dopakowywać” będziemy biznesowe i turystyczne atrakcje. Na dzień dzisiejszy agenda przedstawia się następująco: Kierunek:JAPONIA! Cel: KAIZEN!

Szacowany koszt dziesięciodniowego wyjazdu dla jednego uczestnika to  15 990 PLN +23% VAT.

Termin wyjazdu to 30 września – 11 października 2019 r.

Więcej szczegółów prześlę zainteresowanym po rejestracji tutaj: KAIZEN Inspiration Tour 2019 Zgłoszenie to nie jest równoznaczne z zamówieniem – pozwoli jedynie na przesłanie korespondencji dotyczącej planowanego wyjazdu.

Organizatorem wyjazdu jest Explanator, któremu partneruję w organizacji tej wycieczki.

Ja sam, oczywiście także jadę! Będzie to podróż życia, pełna niezapomnianych wrażeń, na którą zapraszam także Ciebie!