Kiedy w Japonii zakwitają wiśnie?

Sakura to japońskie słowo oznaczające czas kwitnienia wiśni, podobno wtedy Japonia wygląda najpiękniej. Mieszkańcy tego wymagającego wyspiarskiego kraju na Pacyfiku, do perfekcji opanowali sztukę prognozowania kiedy i gdzie są największe szanse na zobaczenie tego niesamowitego festiwalu barw.


To jest gościnny wpis, którego autorem jest Andrzej Koniuk.


Zatem kiedy można doświadczyć tego zjawiska? Najpewniej wybierając się do Japonii na przełomie marca i kwietnia.

Nie wiem, czy w Kyoto w kwietniu 1959 roku, drzewa dawały oczom radość, jednak w niewielkim warsztacie zakwitło coś, co przetrwało do dzisiaj. Tam właśnie zebrała się niewielka grupa młodych ludzi, którzy zaczęli produkować ceramiczne izolatory do telewizorów.

Na początku ich celem było stanie się najlepszą firmą w okolicy, ale mieli także marzenie, by być najlepszą firmą zajmującą się zaawansowanymi wyrobami ceramicznymi na świecie. Dzięki silnej woli i pionierskiemu duchowi to marzenie się spełniło.

Kim był założyciel firmy?

Miał 27 lat i dużo wiary w siebie, gdy zaczynał. Dziś ekonomicznie jest spełniony. Zarobił miliardy, ale nie to dla niego było najważniejsze, gdyż przeznaczał je na wielkie cele – m.in. w 1984 roku ufundował renomowaną Nagrodę Kioto za osiągnięcia w dziedzinie nauki i kultury. Zaczął też dzielić się swą filozofią zarządzania, która nad doraźne zyski przedkłada trwały sukces, tworzący wartości także dla społeczeństwa.


Po odejściu z biznesu został buddyjskim mnichem. Na osobistą prośbę premiera Yukio Hatoyamy, stanął na czele japońskich linii lotniczych (JAL), by je uratować. Choć samoloty miały latać, to finansowo tonęły, JAL zadłużone były na gigantyczną sumę 1440 miliardów jenów (10,88 miliarda euro).

Nowy szef, wtedy 80 letni, który podjął się tego zadania, zrezygnował z jakiegokolwiek wynagrodzenia. Jakby tego było mało, zupełnie szczerze przyznał, że w sprawach transportu lotniczego jest kompletnym amatorem. A jednak mu się udało.

Jak on to zrobił?

Proces naprawy linii lotniczych operacyjnie był bardzo skomplikowany, powstały na ten temat poważne opracowania. Ja w swoim krótkim wpisie chciałbym przytoczyć wartości jakimi się kierował bohater tego tekstu.

Dąż do perfekcji i niech stanie się to Twoim nawykiem.

Sukces to nie pojedyncze wydarzenie a ciągłe doskonalenie. Bohater inżynier z wykształcenia, zarządzanie firmą porównuje do budowy mostu: „99% pewność, że się nie zawali to za mało”PDSA. W czystej postaci.

Wymyślaj optymistycznie, planuj pesymistycznie, działaj optymistycznie.

Aż żałuję, że nie natknąłem się na to zdanie wcześniej. Najpewniej zamieściłbym je w książce. Tej książce. Bo ważnym czynnikiem sukcesu w jakimkolwiek projekcie to działanie z energią. Mistrzostwa zdobywa się na sali treningowej, a chudnie się odmawiając sobie jedzenia i ćwicząc.

Proste. Energia, pasja, determinacja czy marzenia – nazwijmy to dowolnie. Jednak jest to warunek mocno sprzyjający realizacji celów. Podczas wymyślania tego co chcesz, myśl szeroko, odważnie i z radością.

Kiedy planujesz, przygotuj się na różne scenariusze (czyż to nie przypomina „dwójmyślenia?” – jest w książce. Tej książce.) a kiedy już skończysz kreślić warianty, odrzuć komfort wątpliwości i działaj. Z optymizmem. Genialne!

Postaw swoje cele wyżej niż to co Ci się dzisiaj wydaje, że osiągniesz.

„Złoto w ogniu próby się doskonali”. „Okoliczności tworzą bohaterów”.

Ambicja jest ważna bo daje odwagę do działania. Składanie propozycji ludziom, wzbudzanie poczucia wspólnej przyszłości, to niełatwe zadania biznesowe. Trzeba w biznesie próbować uczyć się rzeczy, których dzisiaj nie potrafi się wykonać.

Pracuj ciężko, by 2021 rok, był Twoim rokiem!

Ps. Kim był ten człowiek i jaką firmę założył? To nikt inny jak Kazuo Innamori, a więcej znajdziesz tutaj.