Kierunek: JAPONIA! Cel: KAIZEN!
Podczas tego wyjazdu zrozumiesz, jakie są korzenie japońskiego sukcesu, nieprawdopodobnej wydajności i racjonalności działania. Zrozumiesz odmienność kultury organizacyjnej, która widoczna jest także w każdym japońskim przedsiębiorstwie, doświadczysz tej odmienności także na tokijskich ulicach czy japońskiej prowincji.
Mam wielką przyjemność zaprosić Cię na wspólny wyjazd inspiracyjny do Japonii! Będzie to podróż jedyna w swoim rodzaju. W ciągu 10 dni poznamy prawdziwą Japonię, nie tę dla turystów. Będziemy zwiedzać firmy, które z powodzeniem stosują rozwiązania LEANowe rodem z Toyota Production System, ale nie tylko. Zobaczymy, że 5S można zleanować do 3S! Poznamy w praktyce japońską kulturę przedsiębiorczości.
Poniższe szczegóły są rozwinięciem informacji zawartych w moim poprzednim tekście: KAIZEN Inspiration Tour 2019. Zajrzyj tam najpierw, aby zapoznać się z informacjami ogólnymi oraz wiadomością od naszego przewodnika, Macieja Kanerta. Poniżej znajdziesz agendę wyjazdu, dzień po dniu. Wylatujemy z Warszawy 30 września, a kolejne numery dni odpowiadają dniom października. Do Polski wracamy 11 pażdziernika.
Dzień 1
Czy dystrybucja i transport mogą generować wartość dodaną zamiast kosztów?
Tak! Przekonamy się o tym na międzynarodowym terminalu jednej z największych firm dostawczych w Japonii. Nazwa bardzo dobrze odzwierciedla misję tego miejsca: wywodzi się od dwóch wyrazów, Chronos (grec. bóg czasu) i gate (ang. brama). Jest to brama, która otwiera nową erę dystrybucji dóbr.
Dzień 2
Drukarnia, z której ponad wiek temu wyszła pierwsza w Japonii współczesna gazeta
Jej pracownicy są świadomi, że ich firma ma olbrzymie znaczenie jako miejsce, gdzie informacja przyjmuje fizyczną formę, aby trafić do rąk odbiorców, dlatego każdy z nich musi być „profesjonalistą najwyższej klasy”. Najważniejsza jest jakość.
Poranne spotkanie w najbardziej wydajnej i energetycznej formie!
„Poranne” o godzinie 16? Tak, bo wtedy zaczyna się dzień lokalu gastronomicznego. Obsługa zaczyna pracę naładowana pozytywną energią, aby cały wieczór dzielić się nią z gośćmi.
Dzień 3
Jaka jest tajemnica długowieczności Japończyków?
Odwiedzimy producenta cieszących się wielką popularnością wśród Japończyków produktów spożywczych. Jaka jest tajemnica ich długowieczności? Jakimi kierują się ideami i jak troszczą się o pracowników? Odpowiedzmy sobie na te pytania, i odkryjmy tajemnicę produkcji majonezu/pitnego probiotyku.
Dzień 4
Mekka wyznawców szczupłego zarządzania
Nazwy firmy nie trzeba wymieniać – to tutaj wszystko się zaczęło. Zobaczenie gemby Toyoty na własne oczy pozwoli zrozumieć więcej niż niejedna książka o technikach japońskiego zarządzania.
Dzień 5
Chwila na regenerację w NARA
Zwolnimy tempo, a wręcz cofniemy się w czasie. Co pierwsza stolica Japonii i jej wielkie drewniane świątynie i chramy mają do powiedzenia o japońskiej mentalności i historii tego kraju? W planie między innymi: świątynie Hōryū-ji, Tōdai-ji, Chram Kasuga Taisha, pałac cesarski Heijō-kyō.
Dzień 6
Podróż historyczno-kulturowa do KIOTO
W sercu tradycyjnej Japonii odwiedzimy najsłynniejsze jej świątynie i chramy, takiej jak Kiyomizu-dera, Sanjū-san-gen-dō a także Złoty i Srebrny Pawilon, Stare Kioto oraz dzielnicę Gion, nie pominiemy również Pałacu Cesarskiego.
Dzień 7
Precyzyjna obróbka stali nierdzewnej i aluminium
Równie precyzyjny, co sama obróbka, jest w tej firmie proces przyjmowania i realizacji zleceń. Producent chlubi się „ultra-krótkim” terminem wysłania gotowego produktu. Czy realizacja każdego zlecenia, czy to próbki, czy masowego produktu, jest rzeczywiście możliwa w jedyne cztery dni?
Dzień 8
Jak może wyglądać idealne spotkanie poranne w niewielkim przedsiębiorstwie produkcyjnym?
Ta firma jest z nich tak dumna, że zaprasza na nie grupy zwiedzające. Fundamentem firmy jest kultura organizacyjna i świadomość pracowników, że swoją pracą przyczyniają się do budowania dobra społeczeństwa.
Prezes tej firmy to guru działalności 3S
Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ta wizyta obejmuje również wykład i indywidualną rozmowę, podczas której można zapytać prezesa o inne aspekty zarządzania, takie jak czasu realizacji procesu produkcyjnego, elastyczność wobec potrzeb klienta (firma specjalizuje się w materiałach trudnych w obróbce). Tutaj nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko wyzwania.
Dzień 9
Poranne seminarium
Te spotkania można określić jednym japońskim słowem „nesshin”, czyli zapał, gorliwość. Członkowie Stowarzyszenia Etyczne Korporacje spotykają się o szóstej rano, razem jedzą śniadanie i biorą udział w wykładzie.
Zwiedzanie Tokio
Ogrody Pałacu Cesarskiego, Sky Tree, Asakusa.
Dzień 10
Producent kosmetyków bez niezdrowych składników chemicznych i probiotyków
Firma zatrudniająca ponad 1000 stałych pracowników. Można ją nazwać firmą szczęśliwego i zdrowego pracownika. Zdrowie pracowników jest objęte polityką firmy, na równi z jakością czy ochroną środowiska, jest podstawą istnienia firmy.
Kongres Stowarzyszenia Etycznych Korporacji
Coroczny Kongres Stowarzyszenia, na którym spotykają się przedstawiciele ponad stu firm. Jedyna taka okazja, by wymienić się doświadczeniami z tak wieloma przedsiębiorcami japońskimi. Kongres kończy się spotkaniem integracyjnym.
Więcej o wyjeździe znajdziesz tutaj: KAIZEN Inspiration Tour 2019.
Po więcej informacji zgłoś się tutaj: formularz informacyjny. Zgłoszenie to nie jest równoznaczne z zamówieniem – pozwoli jedynie na przesłanie korespondencji dotyczącej planowanego wyjazdu.
© Wszystkie materiały zamieszczone na leanjestdlaludzi.pl (teksty, ilustracje, układ graficzny, kod źródłowy strony, itd.), o ile nie zaznaczono inaczej, są wyłączną własnością autora strony.
Wykorzystanie bez pisemnej zgody zabronione.