Każda firma może być kopalnią złota!

CENA = KOSZT + ZYSK czy może ZYSK = CENA - KOSZT? Nie widzisz różnicy? Po przeczytaniu tej książki zrozumiesz, że Twoje dotychczasowe założenia biznesowe są zupełnie błędne. Patrzysz nie tam, gdzie trzeba. Zamiast budować przewagę nad konkurencją próbujesz wciskać klientom swoje produkty po cenie, która ma Ci dać zarobić. Przestań!

„Kopalnia złota”, której autorami są Freddy Ballé i Michael Ballé to powieść. Tak, nie myli Cię wzrok (ani słuch, jeśli ktoś Ci to czyta na głos)! Powieść o lean management? Dokładnie tak! Zamiast suchego wykładu o narzędziach wyszczuplających produkcję z przykładami ich zastosowania dostajesz powieść, którą czyta się jednym tchem.

Stajesz twarzą w twarz z rzeczywistą firmą i jej problemami. Poznajesz właścicieli, którzy planowali szybki zarobek, ale zamiast osiągnąć sukces stanęli u progu bankructwa. Nie dlatego, że ich wyroby się nie sprzedają. Wręcz przeciwnie, idą jak świeże bułeczki a oni nie nadążają z produkcją. Widmo klęski zawisło jednak nad firmą i zmusiło do szukania pomocy na zewnątrz.

Właściciel zwraca się o nią do emerytowanego weterana lean management  właśnie. Człowieka, który zjadł przysłowiowe zęby na usprawnianiu procesów produkcyjnych, ale przede wszystkim na wdrażaniu leanowych narzędzi systemowo, jako kompletną całość. 5S, TPM, standaryzacja pracy, system sugestii pracowniczych, pull system, SMED i jeszcze więcej, wszystko na żywym organizmie.

„Kluczem do efektywnego zarządzania kopalnią złota jest zoptymalizowanie szybkości, z jaką samorodki złota są wydobywane i trafiają w ręce klientów. Musimy zatem pójść w górę strumienia wartości i zrozumieć, jak płynie złoto oraz jakiego rodzaju przeszkody moga ten przepływ blokować”. Brzmi znajomo? Oczywiście – mapowanie strumienia wartości to jeden z pierwszych kroków, jakie należy podjąć.

Mając pełny obraz sytuacji (po zrobieniu VSM – z ang. value stream mapping), rozumiejąc, co jest wartością dodaną, a co stratą możesz zacząć rozprawiać się z marnotrawstwem. Z wszystkimi siedmioma jego rodzajami, zaczynając od największego wroga, jakim jest nadprodukcja – matka wszystkich innych strat. Później przechodzisz do ustalenia taktu klienta – od tego momentu wiesz, jak szybko masz produkować.

Poza praktycznym zastosowaniem narzędzi zrozumiesz, że chodzi przede wszystkim o ludzi. Czynnik, który jest tak powszechnie zaniedbywany w firmach (ludzie mają produkować, nie dyskutować!) ma największy wpływ na wyniki Twojej firmy. Gdzie się tego dowiadujesz? W klubie jachtowym, w trakcie regat.

To, co teraz musicie zrobić, to uruchomić linię z trzema operatorami i poprosić lidera, aby interweniował, jeśli będą zostawać w tyle”. Działa to jak załoga jachtu, którymi kieruje sternik. Mają przećwiczone wszystkie manewry (praca standardowa), w trakcie treningów wychwycili wszelkie drobne problemy i je poprawili (kaizen), a w czasie regat mają pod ręką pomoc od najbardziej doświadczonego z nich, od sternika (lider).

Na dalszych etapach powieści poznajesz poziomowany system ssący sterowany kanbanem. Dowiesz się, czym jest kaizen i gemba. Jaki będzie finał zmagań z systemem produkcyjnym wzorowanym na TPS (Toyota Production System) nie będę zdradzał.

Sięgnij po „Kopalnię złota”, bo naprawdę warto! A jeśli jeszcze jej nie masz, to zajrzyj na Lean jest dla ludzi na Facebook’u gdzie możesz ją wygrać w szybkim konkursie weekendowym. Spiesz się, książki nie będą długo czekać!

tytuł: „Kopalnia złota. Powieść o zarządzaniu firmą w oparciu o Lean Management
autorzy: Freddy Ballé, Michael Ballé
wydawca: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska
rok wydania: 2013