Kursy LEAN on-line? Warto!

"Nadchodzący czas, to czas umysłowego robotnika, który oprócz formalnego wykształcenia, posiada umiejętność praktycznego stosowania wiedzy oraz nawyk nieustannego uczenia się" - twierdził już ponad 20 lat temu Peter Drucker. Ciągłe doskonalenie coraz częściej oznacza samorozwój, a nie tylko poprawianie procesów. Co więcej, coraz częściej uczymy się samodzielnie!

Czasy pobierania nauki na siedząco, w szkolnej ławce odchodzą do lamusa. System szkolnictwa, jaki towarzyszył nam od XIX wieku zupełnie nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. Już nie nauczyciel ma monopol na wiedzę, ponieważ jest ona powszechnie dostępna, a uczniowie coraz sprawniej potrafią ją dla siebie odnaleźć i przyswoić.

Czy szkolenia stacjonarne są jeszcze potrzebne?

Szkolenia w firmach, zarówno produkcyjnych, jak i usługowych także zmieniają swój format. Czasy, kiedy zatrudniało się hurtowo i tak samo szkoliło odeszły już w niepamięć. Dziś, przy dużej rotacji pracowników, potrzebne są elastyczne metody ich kształcenia. Co więcej, pracownicy są coraz bardziej samodzielni w zdobywaniu wiedzy i potrafią samodzielnie zadbać o swoją edukację.

Ponadto, dziś nie wystarczy tylko raz przeszkolić pracownika i postawić przy taśmie, aby wykonywał swoje obowiązki. Potrzebujemy stale poszerzać wiedzę, a właściwie to nauczyć pracowników ciągłego przyswajania nowej wiedzy, aby byli zdolni do szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków.

Czy można połączyć e-learning z tradycyjnymi zajęciami?

Formą, która w pełni zaspokaja potrzeby, zarówno pracowników, jak i pracodawców, jest e-learning oraz blended learning (połączenie szkoleń stacjonarnych i on-line). Dziś ponad 3/4 amerykańskich przedsiębiorstw stosuje obie te metody, aby sprostać dynamicznie zmieniającemu się rynkowi. Pracownicy uczą się tego, co trzeba i wtedy, kiedy trzeba.

Jak sytuacja wygląda na polskim rynku? Rozwijamy się w tym temacie bardzo dynamicznie! A rok 2019 to istna eksplozja kursów, warsztatów, lekcji, seminariów, webinarów i live’ów. Większość z nas zrozumiała, że tego wymaga współczesny rynek. Kto pozostaje wyłącznie przy stacjonarnych szkoleniach w salkach szkoleniowych, skazany jest na wymarcie(!).

Gdzie szukać LEANowych szkoleń on-line?

Zapraszam Was do zapoznania się z platformą szkoleniową kursylean.pl prowadzoną przez Lean Action Plan z Krakowa. Nasi koledzy z branży konsultingowej już dawno zauważyli, że edukacja online stwarza okazję do uproszczenia i dostosowania procesu kształcenia do indywidualnych potrzeb użytkowników. I taka właśnie jest ich platforma szkoleniowa.

Szkolenia te charakteryzuje ściśle wyselekcjonowana wiedza z danego zakresu, wzbogacona o szczegóły i przykłady praktyczne. A dokładnie tak patrzą dziś na kompetencje kandydatów współcześni pracodawcy. Nie interesują ich pięcioletnie studia, odbyte nawet na najlepszej uczelni, ale praktyczna wiedza, którą można wykorzystać niemal od pierwszego dnia pracy.

Jak znaleźć czas na szkolenie?

Dla użytkowników jedną z największych korzyści e-learningu jest elastyczny czas nauki – możliwość indywidualnego zarządzania czasem kursu. Można skorzystać z dowolnej długości czasu nauki i jej nieograniczonego terminu oraz dostosowanie tempa i intensywności kursu. W każdej chwili można zacząć od początku lub powrócić do wybranego fragmentu.

Na kursylean.pl otrzymujemy bezterminowe wsparcie od zespołu Lean Action Plan. W praktyce działa to tak, że jeśli kupujemy kurs dzisiaj, to możemy z niego korzystać w dowolnym momencie. Dożywotni dostęp posiadasz jak książkę – po przeczytaniu odkładasz na półkę, ale możesz wrócić do niej w każdej chwili. Łącznie z tym, że otrzymasz wsparcie (telefon, mail, itd.).

Czy firmy korzystają ze szkoleń on-line?

Szkolenie online to także ułatwienie dostępu do wiedzy. Nie trzeba już jechać na spotkanie ze sztywno wyznaczonym terminem. Tutaj kursant decyduje gdzie i kiedy będzie korzystał z dostępnej wiedzy. Jest to więc niesamowita oszczędność czasu. Kolejnym atutem platformy kursów jest jej mobilność: w domu na komputerze, czy w telefonie podczas podróży do pracy. Dostępna jest każda z tych form nauki.

Świetnym pomysłem jest udostępnienie platformy szkoleniowej dla firm. Dostęp subskrypcyjny do kursów pozwala na dowolne kształtowanie ścieżki rozwoju pracowników. A wszystko pod czujnym okiem np. działu personalnego, który ma możliwość prowadzenia matrycy kompetencji, generowania okresowych raportów z postępów pracowników w poszczególnych kursach. System taki zapewnia standaryzację szkoleń – każdy pracownik otrzymuje dokładnie taką samą wiedzę, w takim samym procesie.

Czy dostęp do platformy szkoleń on-line jest drogi?

To oczywiście zależy od naszych potrzeb, ale najpopularniejszy pakiet to koszt 10 PLN za pracownika miesięcznie. A cennik jest bardo elastyczny, możliwości konfiguracji rozpoczynają się już na 10 i sięgają 250 pracowników. Możliwe są oczywiście pakiety skrojone na miarę konkretnego przedsiębiorstwa. Wystarczy zapytać!

Nie wystarczy jednak tylko przeklikać się przez prezentację, aby ukończyć dany etap kursu. Trzeba zdać egzamin! Jest to czynnik mobilizujący uczestnika do solidnej pracy. A co w przypadku niepowodzenia na egzaminie? Czy otrzymam certyfikat? Oczywiście, ale pod warunkiem, że zdasz poprawkę. Platforma umożliwia kilkukrotne podchodzenie do egzaminu. A na zakończenie otrzymujemy certyfikat, który z dumą możesz zaprezentować w firmie.

Czy warto wydawać pieniądze na szkolenia on-line?

Bez żadnych wątpliwości: warto! Przemawiają za tym wszystkie ich zalety: dowolny czas pracy i wygoda uczestników, precyzyjne dopasowanie do potrzeb uczestników (kursy o konkretnej tematyce), urozmaicenie nauki poprzez stosowanie multimediów oraz praca każdego uczestnika we własnym tempie. Dla firm niewątpliwymi zaletami kursów on-line są korzyści finansowe (koszty na osobę wielokrotnie niższe niż w szkoleniu tradycyjnym) oraz brak dezorganizacji pracy firmie.

Na zakończenie chciałbym wspomnieć, że firma Lean Action Plan wsparła w tym roku zbiórkę prowadzoną przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już po zakończeniu zbiórki finałowej umówiliśmy się, że przybliżymy czytelnikom bloga „Lean jest dla ludzi” tematykę kursów on-line. Co też niniejszym uczyniliśmy!

Miałem także okazję spotkać się z Krzysztofem i Anną w Krakowie, gdzie przy małym co nieco mogliśmy się lepiej poznać. Dziękuję Wam za miło spędzony czas! Pozdrawiam przy okazji wszystkich nieobecnych, którzy podczas mojej wizyty w Waszym biurze byli reprezentowani przez firmowe kubki!

A kursy on-line na platformie kursylean.pl polecam z pełnym przekonaniem!