LEAN prowadzi do sukcesu!
Zacząłem zajmować się lean’em ponad 10 lat temu. Zrobiłem to z dwóch powodów: 1. Bo uwielbiam jak sprawiamy, że coś staje się lepsze, sprawniejsze, efektywniejsze, 2. Bo dostaje niesamowitego kopa energii jak widzę ten błysk w oku drugiej osoby, która złapała tego bakcyla i już zawsze będzie usprawniać. Zacząłem zajmować się lean’em dla takich dni jak dzisiaj.
Nie są to słowa moje (autora tego bloga), ale człowieka, z którym los zetknął mnie przypadkowo. Gdzieś na Śląsku, w jeden z grudniowych wieczorów 2018 roku. Spotkaliśmy się, aby uczestniczyć w debacie o intrygującym tytule: LEAN – INDUSTRY 4.0 – RECYKLING. Wpadlibyście na takie połączenie zagadnień? Okazało się, że jest nam bardzo blisko do siebie. Mi i jemu. W podejściu do pracy i do ludzi, to przede wszystkim.
Dziś postanowiłem oddać mu łamy bloga na opowiedzenie krótkiej, jakże pozytywnej historii. A jest to historia ludzi sukcesu. I, co ważne, sukcesu LEANowego! Takich opowieści nam trzeba, zwłaszcza w czasach powszechnej psychopandemii. Oddaję głos Andrzejowi. Dlaczego zacząłeś zajmować się LEANem?
Dlaczego?
Bo dziś widziałem ten błysk w oku kilkunastu osób. Dziś oglądałem jak usprawniają swoje firmy i życie prywatne. Dziś słuchałem jak awansują w swoich firmach i zmieniają pracę z łatwością, bo są lean’owcami.
Dziś odbyły się prezentacje lean’owych osiągnięć grupy wyjątkowych studentów Akademii Lean w Akademia WSB. Jestem dumny, że mogliśmy Wam pomagać.
Dziękuję za Wasze zaangażowanie, niesamowitą energię i fenomenalną pracę zespołową;)
A czym się zajmuje ta wyjątkowa ekipa?
Magda Cieślik w swojej firmie dba o bezpieczeństwo dzięki wizualizacji, standaryzuje czas wysyłek wielkogabarytowych, rozwiązuje problemy dzięki “rybiej ości”. A “prywatnie” udziela informacji zwrotnej zgodnie. z modelem DEEP i planuje swoje wesele po “kanbanowemu” w Trello:)
Barbara Fordymacka optymalizuje procesy produkcji lusterek dla pewnej “hiszpańskiej” marki samochodowej, eliminuje możliwości popełnienia błędu, zbędny ruch i nadmierną obróbką. A tym samym osiąga tak spektakularne wyniki jak poprawa efektywność o 25%! Tak, 25% w automotive – to nie jest literówka;)
Kuba Górecki planuje usprawnienia w obszarze biura, skrócenia czasów przezbrojeń maszyn CNC dzięki SMED. Kolejne działania to praca nad rozwojem samokontroli na stanowiskach, żeby zmniejszyć liczbę braków. Potencjał oszczędności? Ponad 500 000 zł w skali roku!
Olga Kuzior w swojej codziennej pracy korzysta z mapowania procesów, diagramu spaghetti, rozbudowanego systemu kanban i bardzo dokładnie kalkuluje oszczędności dla swoich Klientów. Bo każda zaoszczędzona godzina przekłada się na spore zyski. Jakie oszczędności jest w stanie dostarczyć? Bagatela 160 000 E w skali roku:) A jest to przykład raczej z tych “mniej” spektakularnych.
Piotr Kwarciak usprawnia całą logistykę w swojej firmie. Zarówno w obszarach biurowych, jak i operacyjnych, bo usprawnienia dotyczą kosztów opakowań, redukcji uszkodzeń dostaw i planowania prac w formie tablic kanban w trello:) A jako wisienka na torcie jeszcze bardzo dokładnie weryfikuje opłacalność współpracy z poszczególnymi dostawcami usług transportowych.
Natalia Matuszczyk analizuje wartość dodaną w obróbce skrawaniem, używa lekcji jednotematycznych do ciągłego rozwoju zespołu, dba o standaryzację w organizacji pracy, a produktywność zwiększyła o 11,8%! Kolejne plany dotyczą dalszej standaryzacji i dużych oszczędności dzięki wydłużeniu żywotności bardzo kosztownych narzędzi:)
Michał Mielnik (Matt Em) lean’uje w arcyważnych obszarach IT, automatyzuje i usprawnia proces fakturowania, gdzie oszczędności w skali roku sięgają ok 88 000 PLN. Uczy jakich prostych narzędzi można używać do wprowadzania zyskownych usprawnień i automatyzacji. Prowadzi także wdrożenia w systemach ERP, produkcyjnych i wprowadza autorskie rozwiązania IT, które pozwalają przynieść oszczędności nawet w postaci sześciocyfrowych kwot per projekt. A na co dzień, w nowej firmie buduje rozwiązania i usprawnienia w oparciu o G-Suite.
Nina Nowacka planuje usprawnienia na swoim stanowisku i szerzej w firmie, która podchodziła już kiedyś do lean, ale temat się “rozjechał”. Dziś priorytetami są: uporządkowanie wskaźników procesowych, poprawa organizacji na stanowiskach, usprawnienia w biurze i przepływie informacji, a także TWI i TPM. Jest co robić:)
Daniel Tolasz wprowadza wytrwale system Kanban, “mleczarza”, usprawnia przepływ w kierunku One Piece Flow. A do tego bardzo skrupulatnie poprawia instrukcje i standardy, żeby zadbać o jakość wyrobów i efektywność procesu. W automotive poprzeczkę ma zawieszoną wysoko:)
Monika Więckowska usprawnia procesy pakowania i wysyłki w swojej firmie, żeby jej Klient nie musiał sortować wyrobów, które dostanie. Żeby to osiągnąć powstał interdyscyplinarny i międzyfirmowy zespół łączący logistykę i inne działy, żeby osiągnąć wspólny sukces i zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Sukces już został osiągnięty a oszczędności wprowadzone:)
Michał Wygoda usprawnia przepływ dokumentacji, żeby minimalizować straty w tym obszarze. Dodatkowo rozwija współpracę z dostawcami i pracuje nad “minimalizacją” gaszenia pożarów, żeby praca była płynniejsza i oparta na standardach.
Sławomir Żuk usprawnia system raportowania produkcji. Z samego zastosowania nowego raportu wydajność wzrosła na stałym poziomie o 8-10%! Te działania wspiera fenomenalną wizualizacją, żeby mieć obraz codziennych wyników w temacie jakości, montażu i produkcji kabli.
No i jak tu nie być dumnym z takiej ekipy?:)
Jesteście fenomenalni! Dziękuję.
Podziękowania oczywiście dla Marcin Lis, Magdalena Kot-Radojewska, Iga Pytlas za organizację tak zacnych studiów.
Czapki z głów dla naszych wykładowców, którzy tak dzielnie pracowali, żeby pomóc Wam złapać tego lean’owego bakcyla.
Gratulacje dla Kamil Radom, Aleksandra Rzeźniczek, Michal Szporz, Adam MO , Mariusz Kacprzyk, Aleksander Wyciślik i podziękowania dla Marta Ogonowska za wsparcie organizacyjne na najwyższym poziomie.
Słowa te napisał mój serdeczny kolega Andrzej Krótki (na zdjęciu w samym środku), autor książki „Skuteczny Lean Lider” (koniecznie sprawdźcie moją recenzję, ukrytą pod tym linkiem!), prezes zarządu i konsultant strategiczny LEAN TO WIN Sp. z o. o.
Andrzeju, dziękuję Ci nie tylko za tę historię, ale przede wszystkim za głoszenie dobrej, LEANowej nowiny. To jest podejście, w które i ja wierzę. Jestem pewien, że jeszcze niejeden pasjonat LEAN wyjdzie spod Twojej ręki. Tak trzymaj!
© Wszystkie materiały zamieszczone na leanjestdlaludzi.pl (teksty, ilustracje, układ graficzny, kod źródłowy strony, itd.), o ile nie zaznaczono inaczej, są wyłączną własnością autora strony.
Wykorzystanie bez pisemnej zgody zabronione.