Lean Thinking w edukacji młodzieży

Młody Lean Lider to bezpłatny, ogólnopolski program edukacyjny prowadzony przez LEAN EDUCATION. Przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, zawodowych, gimnazjów, techników i liceów w wieku od 15 do 19 lat. Udział nastoletnich uczniów w tym unikatowym programie to szansa na rozwinięcie przez nich kompetencji przedsiębiorczości indywidualnej i zespołowej. Oprócz nauki projekt gwarantuje także świetną zabawę.

W dniu 4 czerwca 2018 r. odbył się ogólnopolski finał konkursu. W gościnnych progach Wydziału Ekonomicznego oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego spotkała się setka młodych uczestników, ich opiekunowie-nauczyciele oraz przedstawiciele firm biorących udział w programie. W rolę jurorów oceniających zmagania wcielili się leanowcy: przedstawiciele uczelni, firm oraz stowarzyszeń branżowych.

Drużyny zakwalifikowane do finałów (po przejściu dwóch poprzednich etapów) prezentowały projekty, które zostały przez nie zrealizowane w rzeczywistych warunkach biznesowych (firmy produkcyjne i usługowe). Był to trzeci, praktyczny etap konkursu. W poprzednich miesiącach młodzież zdobywała wiedzę i umiejętności, które w finałowej fazie wykorzystywała w praktyce.

Prezentacje multimedialne składały się z prelekcji, filmów, występów aktorskich oraz piosenek. Drużyna C++ z Włocławka przywiozła ze sobą własne oświetlenie sceniczne, w tym stroboskopy, oraz generatory dymu (które ostatecznie nie zostały użyte ze względu na przepisy p.-poż. obowiązujące w budynku uniwersyteckim).

Z każdą kolejną prezentacją liczba atrakcji wzrastała, a interakcja publiczności (w tym: konkurencyjnych drużyn!) narastała. Hitem był leanowy turniej wzorowany na popularnej Familiadzie, w którym grupa DELTA II z Bydgoszczy w humorystyczny sposób zaprezentowała swoje osiągnięcia projektowe.

Prezentacje były pilnie obserwowane przez jury konkursowe. Zasiedli w nim przedstawiciele uczelni, firm oraz organizacji zrzeszających leanowców z całej Polski. Po przedstawieniu wszystkich projektów jurorzy przeszli do głosowania. W dosyć skomplikowanej procedurze (opartej o ciąg Fibonacciego – kto pamięta ze szkoły?) przyznali swoje punkty w kategorii „projekt”.

Uczestnicy konkursu, poza projektem, za zadanie mieli także przygotowanie gry symulacyjnej, ilustrującej procesy, którymi zajmowali się w przydzielonych im firmach. Zanim gry zostały zaprezentowane, mogliśmy zapoznać się z ich reklamami, które miały nas zachęcić do zagrania w nie. W kategorii „reklama gry” zostały przyznane niezależne punkty.

Ale to nie wszystkie możliwości zdobywania punktów liczonych do finałowego rankingu. Fantastycznymi energizerami okazały się grupowe prezentacje Haka Dance! Tutaj rywalizujące zespoły popuściły wodze fantazji i mieliśmy okazję obejrzeć prawdziwy festiwal nieskrępowanej radości, bojowych okrzyków oraz rytmicznych ruchów, do których przyłączała się cała sala. Każdy kolejny występ był coraz większą bombą! Co więcej, organizatorzy z Lean Education przygotowali swój własny występ, którym otworzyli rywalizację w tej kategorii. A KOMPAKTOWE SOSNY z Gdańska zaprezentowały iście diabelski taniec.

Ale Haka Dance to nie tylko leanowe rymowanki i okrzyki. Nie tylko skoki, pląsy i pohukiwania. To także rewia mody, fryzur i makijaży. Niektóre z drużyn przeniosły nas w prawdziwie maoryski klimat (Haka pochodzi z Oceanii, a szczególnie popularne jest na Nowej Zelandii). Drużyna MUNDUROWYCH 2 z Oławy wyglądała tak, jakby właśnie wprost stamtąd do nas przybyli.

W drugiej części dnia drużyny zaprezentowały przygotowane przez siebie gry. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ jurorzy, nie tylko obserwowali rozgrywkę (dwójka z nich), ale także brali w niej udział (druga para sędziów). Dzięki czemu mieli wgląd także w to, co dzieje się wewnątrz prezentowanej symulacji.

Udział w grze nie był prostym zadaniem. Sędziowie musieli wczuwać się w role zaprojektowanych przez młodzież funkcji i rywalizować z pozostałymi uczestnikami rozgrywki. A z naszych doświadczeń (w Lean Education) wynika, że młodzież w takich sytuacjach ma nad doświadczonymi leanowcami niesamowitą przewagę świeżości umysłu oraz nieskażenia schematami, jakie nabyliśmy przez lata pracy zawodowej. Nie było łatwo!

Gra, która zrobiła na jurorach największe wrażenie to „DELTA UNION DEVELOPMENT”. Zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez drużynę DELTA II z Bydgoszczy. I to wykonanie, poza świetną koncepcją i fantastyczną „grywalnością” zasługuje na szczególne wyróżnienie: gra została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach, łącznie z pudełkiem i instrukcjami. Dzięki czemu nadaje się wprost do umieszczenia na sklepowych półkach!

Równie ciekawie było w pozostałych rozgrywkach, a jurorzy wielokrotnie mieli twardy orzech do zgryzienia. Gry odzwierciedlały procesy usługowe i produkcyjne. Opisywały małe, lokalne przedsiębiorstwa oraz światowe korporacje. Były koleje, biura podróży i warsztaty samochodowe. Jedynym ograniczeniem była wyobraźnia.

A po grach symulacyjnych nadszedł punk kulminacyjny finałów – obrady jury. Ostatnia tura głosowania zdecydowała o końcowym układzie tabeli. Przewodniczący składu sędziowskiego, prof. Piotr Walentynowicz podziękował uczestnikom za trud włożony w wielomiesięczną pracę. Wspomniał też o niełatwej pracy jurorów i objaśnił kilka aspektów skomplikowanego systemu przyznawania punktów.

Następnie mikrofon przejęła matka-założycielka tego całego przedsięwzięcia. Pomysłodawca i główna organizatorka programu Młody Lean Lider, Joanna Czerska. W krótkich, leanowych słowach przeszła do rzeczy: trzecie miejsce zajął zespół C++ z Włocławka, miejsce drugie LANDRYNKI z Oławy a pierwsze… DELTA II z Bydgoszczy! Główna nagroda, w postaci vouchera o niemałej wartości do zrealizowania na wybraną przez zwycięzców atrakcję, sprawiła zwycięzcom wielką radość.

Tak zakończyła się druga, ogólnopolska edycja programu edukacyjnego Młody Lean Lider. Ale zespół Lean Education wcale nie przestaje pracować! W międzyczasie uruchomił już zapisy na kolejną, trzecią już edycję programu. Szacujemy, że weźmie w nim udział ponad 1400 uczniów z całej Polski. Zapisy już trwają – zgłoś swoją drużynę tutaj!

Poza uczniami w programie jest miejsce dla firm, jurorów, uczelni, studentów, koordynatorów oraz wielu innych ról. Jeśli chcesz się przyłączyć, koniecznie odwiedź stronę www.leaneducation.pl, gdzie poznasz szczegóły.