Mapowanie VSM #2 PRZELICZ ZAPAS NA CZAS!

Zapraszam Cię na drugi webinar z podstaw mapowania VSM. W prostych słowach wyłożę Ci, jak się do tego zabrać, na co uważać, jakich błędów nie popełniać. W tej części nauczysz się sprowadzać wszystko na mapie (cykle, przezbrojenia, zapasy, transport, itd.) do wspólnego mianownika, jakim jest czas. Tak, czas jest walutą w LEAN i według niego się rozliczamy.

To jest drugi webinar z mojego cyklu „Podstawy mapowania VSM”. Jeżeli nie zapoznałeś się z częścią pierwszą, możesz zrobić to tutaj: Mapowanie VSM #1 ZACZNIJ OD PODSTAW!

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, zapoznaj się z artykułami:
1. WARTOŚĆ DODANA – to wzrost wartości danego dobra lub usługi w wyniku procesu wytwórczego lub twórczego. W praktyce zaś jest to wyłącznie ta część ponoszonych kosztów (produkcyjnych lub usługowych) za które płaci klient
2. IDENTYFIKACJA STRAT – płacisz za straty, które sam generujesz. Czy to nie absurd? Fakty są takie, że większość procesów w firmie nie buduje wartości dodanej – z definicji jest stratą. Ograniczanie tych strat to eliminacja bądź minimalizacja tych procesów, które właśnie nie przynoszą wartości dodanej. Tylko jak je rozpoznać?
3. DIAGRAM SPAGHETTIwłoski makaron w japońskiej sztuce odchudzania produkcji? Tak! Nie ma oczywiście mowy o zastąpieniu tradycyjnego sushi przez słynne włoskie danie. A serio: nazwa tego narzędzia pochodzi od wizualnego skojarzenia, jakie powoduje gotowy wykres przepływu materiału, który najczęściej ma wygląd długiej, wielokrotnie splątanej nitki.

A trzeci wykład na temat VSM znajdziesz tutaj: Mapowanie VSM #3 ZAPLANUJ PRZYSZŁOŚĆ!

Jeszcze więcej bezpłatnych wykładów znajdziesz na moim kanale YouTube „Lean jest dla ludzi”.