„Na rozdrożach Lean Management”

"Na rozdrożach Lean Management" jest książką na moment zawahania i poszukiwania rady opartej na konkretnych doświadczeniach wdrożeniowych. Jest poradnikiem, w którym każdy menadżer odnajdzie coś, co rozpozna jako swoje wyzwanie, wraz ze wskazówką, jak stawić mu czoła.

Tak brzmi obietnica wydawcy, którą kusi on czytelników już w księgarni. Co tak naprawdę otrzymujemy? Czy książka jest rzeczywiście praktycznym poradnikiem? I czy, co dla polskiego czytelnika jest najważniejsze(!), odzwierciedla naszą wdrożeniową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się jej zawartości.

Podróż we właściwym kierunku

Rozdziały książki zostały ułożone w logiczną całość i prowadzą czytelnika od wyznaczania strategii i kierunków oraz definiowania celów wdrożeniowych aż po metody zarządzania i motywowania pracowników. Po drodze przemierzamy rozdroża dotyczące właściwego dysponowania dostępnymi zasobami, szkolenia pracowników, rozwiązywania problemów oraz zapewniania jakości wyrobom i usługom.

Tak, przemierzamy tytułowe rozdroża, pełne rozterek i wątpliwości momenty, w których menadżerom przychodzi zmierzyć się z niespotykanymi dotąd przez nich wyzwaniami. A przecież sukces lub porażka firmy w transformacji zależy w ogromnej mierze od wielu, mniejszych lub większych, codziennych decyzji.

Tor przeszkód rozszyfrowany

Autorzy opracowali swego rodzaju przewodnik po czarnych punktach, ryzykownych momentach każdego wdrożenia. Zebrali obserwacje i wnioski, jakie z nich wyciągnięto na przestrzeni kilkunastu lat pracy wdrożeniowej konsultantów LEI Polska. Praktyczne wskazówki i sugestie mogą pomóc w ominięciu przeszkód, na które prawie na pewno podczas wdrożenia się natkniemy.

W szesnastu rozdziałach poznajemy sytuacje, z jakimi przyjdzie nam stanąć twarzą w twarz. Autorzy na przykładach przedstawiają konsekwencje błędnie podejmowanych decyzji. Jeżeli w danym momencie mamy możliwość dokonania kilku niewłaściwych wyborów – przedstawią nam je po kolei, aby uzmysłowić mniej doświadczonym menadżerom, co się stanie w konkretnych przypadkach.

Pomocna dłoń doświadczonych konsultantów

Ale nie pozostajemy  w środku problemów bez żadnej pomocy. Kiedy już dowiemy się, co może pójść nie tak jak trzeba, autorzy podsuwają nam podpowiedzi. Przytaczają historie, opisują znane im z autopsji przypadki oraz sytuacje biznesowe, a co najważniejsze, wskazują prawidłowy kierunek działania!  Wszystko na życiowych przykładach, wziętych wprost z polskich przedsiębiorstw.

„Na rozdrożach Lean Management” to lektura obowiązkowa dla każdego, polskiego leanowego wdrożeniowca. A jeszcze bardziej przydatna będzie dla menadżera, który z takim wdrożeniem będzie się mierzył. Polecam!

tytuł: „Na rozdrożach Lean Management. Przewodnik wdrożeniowy dla menadżerów”
autor: Robert Kagan, Małgorzata Jakubik
wydawca: Wydawnictwo Lean Enterprise Institute Polska
rok wydania: 2019