TPM na czerwonych karteczkach

Jak unaocznić wszystkim ile problemów technicznych mamy na produkcji? Jak sprawić, aby każdy, kto przechodzi obok maszyny czy linii produkcyjnej widział, że coś z nią jest nie tak i wymaga ona pomocy? Przecież wiadomo, że problemy ukryte, to problemy nierozwiązane. A przecież tylko ciągłe, codzienne rozwiązywanie pojawiających się problemów prowadzi do ulepszania naszych procesów. Jest pewien sposób, aby nikt tych problemów nie przegapił!

TPM (Total Preventive Maintenance czyli z ang. Całościowe Produktywne Utrzymanie Ruchu) oferuje wiele wyrafinowanych narzędzi i metod. Są one mniej lub bardziej lubiane przez pracowników Utrzymania Ruchu czy Produkcji, o ile ta jest także angażowana w czynności konserwacyjne. Istnieją też bardzo proste narzędzia, które wykorzystują wizualizację problemów. A tylko WIDOCZNE problemy mają szansę zostać ROZWIĄZANE. Posłuchaj:

Sławomir Szczepaniec, z którym miałem przyjemność dyskutować w powyższym nagraniu jest inżynierem R&D oraz dziennikarzem i promotorem marki. Na swoim profilu LinkedIn publikuje podcasty w cyklu „Kwadrans z ekspertem” oraz „LEAN Po Polsku”. Polecam jego pozostałe nagrania! Zajrzyjcie też na jego fanpage na Facebook’u.