Światowy LEAN we Wrocławiu!

Kalendarz zawierający organizowane w Polsce konferencje Lean Management z roku na rok coraz bardziej pęka w szwach. Co kilka tygodni odbywa się jedno z takich wydarzeń. I już nie wiadomo, czy braknie czasu, czy funduszy, aby w nich wszystkich uczestniczyć. Dlatego warto wybrać się na te najciekawsze wydarzenia.

W dniach 12-13-14 czerwca 2018 r. we Wrocławiu odbędzie się XVIII Konferencja Lean Management dla przemysłu i usług. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Lean Enterprise Institute Polska Sp. z o.o.

Czy warto wybrać się na tę konferencję?

Jeśli spojrzeć w internet, to na przestrzeni roku mamy w Polsce wiele takich imprez. W większości organizowanych komercyjnie, przez firmy, które głównie tym się zajmują. Zapraszają przedstawicieli polskich firm, a Ci prezentują tak popularne case studies (studia przypadków). Format taki ma wiele zalet, bo można podejrzeć ciekawe rozwiązania, ale także i wad, ponieważ konkretne zastosowania często nie pokazują pełnych możliwości prezentowanych narzędzi czy metod.

Inaczej do tego podchodzi LEI. Promuje oczywiście praktyczne rozwiązania poprzez prezentacje firm, w których lean jest chlebem powszednim. W tym roku będą to m.in. Saint-Gobain, WABCO, Philips, KRUK czy Autoliv. Na prezentację tej ostatniej firmy czekam z wielkim zainteresowaniem, bo tematem będą „Trudności i korzyści stosowania metod TWI w środowisku z pracownikami obcokrajowcami”. W dzisiejszych czasach to wyzwanie, z którym mierzy się coraz więcej firm w naszym kraju. Dla mnie będzie to także sentymentalna podróż do mojego matecznika (if you know, what I mean…).

Czerwony dywan w leanowym świecie

Jest jednak coś, czego nie jest w stanie zaoferować żadna inna konferencja w Polsce: gwiazdy światowego formatu! Legendy lean, praktycy i eksperci, którzy całe swoje życie poświęcili na zgłębianie zagadnień szczupłego zarządzania.

Osobiście, najbardziej czekam na wystąpienia dwóch osób. Pierwsza z nich to Niklas Modig, autor książki „To jest Lean” i inspirujący mówca znany z TED’x. Przedstawi on „Zarządzanie przepływem – perspektywa przywództwa 360°”. Drugą, wyczekiwaną przeze mnie prelegentką będzie Karyn Ross, współautorka wydanej niedawno w Polsce książki „Droga Toyoty do doskonałości w usługach”, którą niedawno recenzowałem. Tematem jej wystąpień będą: „Pokonywanie oporu na wszystkich poziomach organizacji” oraz „Jakość wbudowana w proces usługowy: jak dostarczać rezultaty działań dobrze za pierwszym razem”.  K. Ross pofatygowała się nawet osobiście, aby zaprosić polskich czytelników na spotkanie z nią we Wrocławiu.

Poza tą fantastyczną dwójką wystąpią także: Christoph Roser – był członkiem zespołu doskonalącego TPS w Centrum Badawczo-Rozwojowym Toyoty (autor bloga AllAboutLean.com), René Aernoudts – ceniony Lean Coach najwyższej kadry zarządzającej w firmach usługowych i produkcyjnych, Nicholas Katko – praktyk Lean Accounting z ponad 25 letnim doświadczeniem (autor The Lean CFO) oraz Samuel Obara  – wdrażał TPS w zakładach Toyoty w Japonii, Brazylii, Wenezueli i USA (współautor Toyota by Toyota).

Przykłady prosto z życia

Poza występami tuzów światowego leanu interesująco zapowiadają się: „Wpływ narzędzi digitalizacji realizujących koncepcję Przemysłu 4.0 na zarządzanie procesem produkcyjnym” na przykładzie rozwiązań stosowanych w SAINT-GOBAIN, „Wyzwania wynikające z szybkiego wzrostu zakładu produkcji montażowej” – studium przypadku Cargotec Poland czy też „Jak Lean pomaga zrealizować strategię sprzedażowo-marketingową firmy” oczami prezesa drukarni cyfrowej OPINION.

Ciekawie rozwiązano w tym roku podział tematyczny konferencji. W pewnych momentach, równocześnie będzie odbywało się nawet 7 prelekcji. Uczestnicy, w zależności od zainteresowań, będą mogli uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach. Na szczęście (dla mnie na pewno, bo zamierzam zobaczyć jak najwięcej) dotyczy to tylko wybranych bloków czasowych, a nie całej konferencji.

Jak to robią najlepsi?

Po dwóch intensywnych dniach w centrum kongresowym będzie można się trochę przewietrzyć. Trzeci dzień konferencji to warsztaty praktyczne (wąskie gardła, lean accounting, praca standaryzowana twórcze myślenie) a także wizyty benchmarkingowe w najlepszych firmach regionu: Toyota w Wałbrzychu, Electrolux w Świdnicy, Opel w Gliwicach oraz KRUK we Wrocławiu.

Konferencja zapowiada się niezwykle interesująco. Wkrótce będę mógł napisać, że „i ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem”. Jeżeli się zastanawiacie czy warto, to polecam przejrzeć szczegółowy program konferencji (do ściągnięcia w pliku .PDF). Osobiście uważam, że warto tam być. Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu obiecuję obszerną relację.

Kto tam będzie poza mną? Lista nazwisk i nazw firm jest długa. W skrócie przedstawia to poniższa infografika. Do zobaczenia we Wrocławiu!