Widzę same straty !!!

Daremne, zbędne i bezużyteczne są Twoje wysiłki, jeśli nie podnoszą wartości, której oczekuje Twój klient. I bez znaczenia jest czy gotujesz gar bigosu, nastawiasz pranie, czy też stoisz bezczynnie przed maszyną na produkcji. Marnujesz swój czas, swoje pieniądze - robisz "nic". Jeszcze gorzej będzie, jeśli zmarnujesz potencjał swój lub swoich pracowników - strzelanie do muchy z armaty w ogóle się nie opłaca.

MUDA (zbędny), MURI (nadmierne obciążenie pracą) i MURA (nieregularność) to japońskie słowa opisujące nieefektywne działania. O pierwszym z nich pisałem w „MUDA = marnotrawstwo czyli straty, za które płacisz”. Z poniższego nagrania dowiesz się, jak rozpoznać i klasyfikować poszczególne straty – nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym. Posłuchaj:

Sławomir Szczepaniec, z którym miałem przyjemność dyskutować w powyższym nagraniu jest inżynierem R&D oraz dziennikarzem i promotorem marki. Na swoim profilu LinkedIn publikuje podcasty w cyklu „Kwadrans z ekspertem” oraz „LEAN Po Polsku”. Polecam jego pozostałe nagrania! Zajrzyjcie też na jego fanpage na Facebook’u.