PODCAST: Jak zachęcić produkcję do aktywnej współpracy? Skoro, mój dział, to tylko dokłada roboty!

"Jak zachęcić produkcję do aktywnej współpracy? Żeby wprowadzać zmiany / usprawnienia potrzebuje ich zaangażowania, żeby to co zrobimy nie było chwilowe. Pewnie to jest banalne pytanie ale już nie mam pomysłu. Do tej pory pokazywałam im jak to co robię wpływa na ich pracę, ich operatorów, inżynierów, proces itd. I, nie ważne jak się staram im pomóc, to w większości przypadków i tak kończy się na tym, że mój dział to tylko dokłada roboty..."

Dziś odpowiadam na maila Pauliny, która jest LEANówką w firmie produkcyjnej. Posłuchaj… albo przeczytaj poniżej!


Podcast „Lean jest dla ludzi” dostępny jest na Spreaker, Spotify, Apple Podcast i innych platformach znajdź, zasubskrybuj i słuchaj co tydzień nowego odcinka.


Hmmm… Wcale mnie nie dziwi reakcja ludzi z produkcji: Przecież Ty rzeczywiście…

DOKŁADASZ im tylko roboty!

Dokładnie taka jest ich perspektywa! Ich, a nie Twoja – na tym proponuję się skupić: ważniejsze jest to, czego oni potrzebują, a nie to, co Ty uważasz , że jest im potrzebne! Jak to rozumieć?

Przecież to Ty rozumiesz procesy i potrafisz je optymalizować. To z Twoją pomocą na pewno będą mieli mniej pracy… A oni co, nie chcą tego? No właśnie, nie chcą! To czego chcą? Proponuję ich zapytać 🙂

Jestem przekonany, że mają swoje problem i mniejsze lub większe potrzeby. Może na pierwszy rzut oka niezwiązane z tym, czym Ty się zajmujesz, ale… To tylko pozory! Na produkcji każda zmarnowana minuta a nawet sekunda kosztuje… Kosztuje utraconą produkcję – to oczywiste: czas ucieka a sztuk nie przybywa.

Tylko na co Ci ludzie tracą czas? Jeżeli tego nie widać, to…

Możemy z nimi o  tym porozmawiać!

Najczęściej usłyszymy o tym,

  • że maszyna się zacina,
  • komputer zamula a czas ucieka,
  • że plan produkcji się co chwilę zmienia,
  • że brakuje komponentów do produkcji i trzeba, albo na nie czekać, albo ich szukać,
  • że rękawiczki zużywają się tak szybko, tak, że w połowie dnia ludzie pracują już bez nich, przez co produkcja idzie wolniej, bo muszą uważać, albo…
  • że nie da się czegoś zmontować według instrukcji, bo ta już dawno jest nieaktualna i trzeba kombinować po swojemu

To tylko jedna strona medalu: usłyszysz mnóstwo powodów (można nazwać je wymówkami, ale to byłoby nadużycie) dla których nie da się pracować tak, jak się od nich oczekuje: w tempie i z odpowiednią jakością tak, aby wykonać plan dzienny.

No właśnie: przecież Ci ludzie mają swoje cele i zadania! A najważniejszym z nich jest zwykle realizacja planu produkcyjnego. Pytanie, jakie możesz im zadać brzmi:

CO WAM PRZESZKADZA W REALIZACJI PLANU?

Dowiedz się, co ich boli, na co narzekają, czego nie znoszą. Zainteresuj się tym wszystkim. I nie chodzi o to, aby od razu tym wszystkim się zająć, ale… Da Ci to szansę na poznanie ich perspektywy i ich potrzeb.

I będzie to baaaardzo LEANowe!

Na pewno kojarzysz coś takiego jak Voice of the Customer?

Głos pracowników produkcji to przecież głos Twoich klientów!

Tak, to oni są odbiorcami Twojej pracy, której efekty można później zobaczyć w wyniku produkcyjnym. Nie w tym, że procesy są ładnie poukładane i zaprezentowane na podsumowaniu warsztatów. A czy nie o to chodzi, aby wspierać proces produkcyjny? To przecież w nim generowana jest wartość dla Waszych klientów.

I stamtąd biorą się pieniądze na wypłaty dla Was wszystkich. Nie biorą się z projektów optymalizacyjnych ale z procesów produkcyjnych.

Jako LEANowiec z zawodu i z zamiłowania mogę podpowiedzieć tylko jedno:

Działajmy PULL zamiast PUSH!

Nie uszczęśliwiajmy produkcji na siłę swoimi pomysłami, ale Zapytajmy o to, czego potrzebują, aby pracować zgodnie z planem. I jeszcze jedno: jestem przekonany, ze Twoje LEANowe pomysły z pewnością pasują do produkcyjnych potrzebTrzeba tylko odnaleźć między nimi połączenia.

Ale to już Twoje zadanie: dowiedz się, czego ci ludzie potrzebują i pomóż im swoją wiedzą i doświadczeniem. I jeszcze mała podpowiedź: na początek podejmij się małego tematu i zrealizuj go do samego końca, aby pokazać ludziom, że faktycznie chcesz im pomóc.

A później, jak już razem uprzątniecie drobiazgi, weź się za grubsze tematy!

Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia!

Do dzieła!