Nauka LEAN przez zabawę!

KOROMO to pierwotna nazwa miejscowości, w której powstały pierwsze zakłady koncernu Toyota, znana dziś powszechnie na świecie jako TOYOTA CITY. To tutaj znajduje się kolebka Toyota Production System, który upowszechnił się na świecie pod nazwą LEAN.

Nazwa japońskiej miejscowości zainspirowała twórców leanowej gry edukacyjnej, którzy swoje dzieło zatytułowali „Koromo – Japoński warsztat”. Jej uczestnicy udoskonalają pracę warsztatu samochodowego, a samo szkolenie w sposób praktyczny przedstawia najważniejsze metody i narzędzia lean.

Uczestnicy gry prowadzą warsztat i zajmują się naprawą uszkodzonych pojazdów, które do niego trafiają. W związku z tym, że gra oparta jest w dużym stopniu na losowości, podczas rozgrywki pojawiają się różnego rodzaju problemy oraz wyzwania.

Przez naukę do rozwiązań

W początkowej fazie gracze są wobec nich dosyć bezradni, ale wraz z rozwojem rozgrywki zdobywają wiedzę prezentowaną przez prowadzących. Dzięki temu mogą stosować odpowiednio dobrane metody i narzędzia, które ułatwiają stawienie czoła kłopotom.

Leanowa wiedza prezentowana jest dwojako: z jednej strony przekazywana przez trenerów bezpośrednio (slajdy, dyskusja z grupą), a z drugiej w atrakcyjnej formie cytatów z twórców Toyota Production System (podawanych w formie quizu).

Finalnie uczestnicy są w stanie dostosować zdolności warsztatu do zmienności po stronie swoich klientów.

Stół do gry pokrywają plansze-warsztaty, samochody do naprawy, pracownicy poszczególnych linii w warsztatach, gotówka, żetony i karty gry.

Zasady gry „Koromo – japoński warsztat” zostały opracowane tak, aby uczestnicy mogli je sobie łatwo i szybko przyswoić. Dzięki temu rozgrywka idzie sprawnie, a gracze mogą skupić się na dostarczanej im wiedzy. Z prezentowanych metod i narzędzi do najistotniejszych należą m.in.: just-in-time, wizualizacja, standaryzacja czy poka-yoke.

Audyt w prawdziwej fabryce

Niewątpliwą zaletą warsztatów prowadzonych z wykorzystaniem gry edukacyjnej jest połączenie ich z wizytą na prawdziwej hali produkcyjnej (warsztaty organizowane są w zaprzyjaźnionych z organizatorami firmach). I nie jest to zwykłe zwiedzanie linii produkcyjnej.

Uczestnicy wyposażeni w formularze audytowe udają się na produkcję (genba) w celu identyfikacji muri, mura i muda. Ponadto, weryfikują poziom świadomości pracowników firmy w zakresie standaryzacji i kaizen. Wyniki śledztwa na hali produkcyjnej są dyskutowane w całym zespole, a następnie przekazywane firmie-gospodarzowi (co stanowi dla niej realną wartość z goszczenia uczestników szkolenia).

Jedyna taka gra w Polsce

Ciekawostką jest to, że mechanika gry jest autorskim rozwiązaniem (powstała w 2015 roku). Jej autorzy od wielu lat propagują kulturę lean w Polsce prowadząc serwis LeanCenter.pl. Krzysztof, Jakub i Tomasz są także praktykami, którzy swoje leanowe doświadczenie zdobywali w światowej klasy korporacjach.

Twórców gry „Koromo” (od lewej: Jakub Kocjan i Krzysztof Bednarz) miałem przyjemność spotkać na warsztatach w firmie Berger Polska w Kędzierzynie-Koźlu.

Warsztaty z grą „Koromo – japoński warsztat” dostępne są w formie szkoleń otwartych (organizowanych na terenie kilku firm w całej Polsce) lub szkoleń zamkniętych (dla konkretnej grupy uczestników w firmie, na zamówienie). Istnieje także opcja zakupu gry na własność (z odpowiednią licencją do użytku wewnętrznego w firmie, która obejmuje także przeszkolenie trenera oraz odpowiednie materiały szkoleniowe).

Zestaw elementów gry dostarczany jest w estetycznej, drewnianej walizce.

Więcej o grze i ofercie szkoleniowej na www.koromo.pl – polecam!