NARZĘDZIA LEAN – podejście praktyczne

Bez względu na to czy dopiero wchodzisz w świat LEAN, czy jesteś ekspertem LEAN z wieloletnim doświadczeniem, możesz wziąć udział w unikalnym projekcie, jakim jest wydanie papierowej książki z funkcjami interaktywnymi. "NARZĘDZIA LEAN MANAGEMENT - podejście praktyczne" już wkrótce będzie dostępna.

Odkąd interesuję się tematyką lean, niemal na każdym kroku słyszę dyskusje na temat czym ten lean jest? Wydawałoby się, że odpowiedź powinna być prosta, skoro cały świat o nim co raz głośniej mówi. Temat wywodzi się z Japonii, to może tam powinniśmy szukać odpowiedzi? Nic bardziej błędnego – Japończycy nawet nie mają odpowiednika dla angielskiego słowa lean (!)

Skoro nie Japończycy, to może Amerykanie? To przecież Amerykanin, James Womack jako pierwszy opisał japoński fenomen. Książka „Maszyna, która zmieniła świat” wydana w 1990 r. rozpoczęła trwającą do dziś ewolucję w zarządzaniu. To ten autor spopularyzował pojęcie szczupłej produkcji (z ang. lean = szczupły).

Dziś na lean patrzymy szeroko. W największym uogólnieniu składa się on z dwóch składowych:

LEAN = LEAN THINKING + LEAN TOOLBOX, gdzie

Lean Thinking to sposób myślenia i działania, sposób organizowania naszych aktywności, działań. To także zestaw uniwersalnych kompetencji, które można wykorzystać w zasadzie w każdym środowisku (a w szczególności: w pracy). Tym głównie zajmuję się tutaj, na blogu – staram się skupić na człowieku, jego postawach, zaangażowaniu, zrozumieniu tego, co go w leanowym świecie otacza,

Lean Toolbox z kolei, to zestaw narzędzi, technik i metod, których stosowanie prowadzi do osiągania wyznaczonych celów. Narzędzi prostych i bardziej złożonych, łatwych do wdrożenia, jak i wymagających czasami wieloletniego wysiłku. Ten obszar to domena znanego w polskim świecie leanowy Jacka Kukiza, który zamierza przybliżyć polskim czytelnikom ponad 50 leanowych narzędzi:

„Moim celem było napisanie książki, z której na co dzień może korzystać zarówno osoba rozpoczynająca przygodę z lean, jak i czytelnik posiadający już pewne doświadczenie i to bez względu czy zajmuje pozycje kierowniczą, czy operacyjną. Książka ma układ modułowy i nie musisz jej czytać „od deski do deski”. Wybierasz tylko narzędzia, które Cię interesują. Chodziło mi o to aby czytelnik nie odstawił jej na półkę zaraz po przeczytaniu, alb inaczej. Żeby ta półka była w zasięgu jego ręki na co dzień. Opracowując część merytoryczną zawarłem te materiały, które uważam za najbardziej użyteczne dla każdego, kto chciałaby zapoznać się z konkretnymi narzędziami.”

Książka jest w trakcie opracowania, to już wiemy. Unikatową cechą tego wydawnictwa będzie jego interaktywność.  Przedstawiane w książce narzędzia będą miały łącza (w postaci kodów QR) do materiałów umieszczonych w wirtualnej przestrzeni internetu. Co ciekawe, autor nie zamierza wszystkiego robić sam – każdy może zostać partnerem jego projektu!

Jacek zaprasza do merytorycznej współpracy wszystkich tych, którym nieobce są leanowe narzędzia. Każdy z nas może przygotować materiały na temat konkretnego narzędzia, które autor umieści na dedykowanej narzędziu stronie internetowej. Nie obejdzie się także bez umieszczenia nazwiska współautora przy narzędziu w papierowej wersji książki. Do tego dojdzie okolicznościowy certyfikat.

Form współpracy z autorem jest wiele, także każdy może znaleźć coś dla siebie i stać się częścią tego, jedynego w swoim rodzaju w Polsce, projektu. Dołączyć mogą, zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Szczegóły przedsięwzięcia znajdują się na stronie projektu: kanban.pl

Jacek Kukiz prowadzi grę na spotkaniu grupy Niech LEAN będzie z Wami!

Na koniec warto wspomnieć, kim jest sam autor. A postać to nietuzinkowa, z ogromnym doświadczeniem, z którego można czerpać pełnymi garściami. Do tego, Jacek jest niezwykle przyjaznym i otwartym człowiekiem. Takim, z którym z przyjemnością się rozmawia i pracuje. Poniżej przytaczam bardziej formalny opis jego osoby:

Jacek Kukiz to obecnie dyrektor LEAN na Europę jednego z czołowych dostawców rozwiązań dla przemysłu samochodowego, lotniczego oraz farmaceutycznego. Odpowiada za rozwój kultury LEAN w 20 lokalizacjach, do których należą zarówno Firmy Produkcyjne, jak i Centra Dystrybucji. Poprzednio odpowiedzialny za wdrożenie LEAN w jednej z firm przemysłu lotniczego. Wspierał transformacje firm zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Realizował projekty w Tajlandii, Chinach oraz Australii. W swojej karierze zawodowej wdrażał rozwiązania zarówno w firmach produkcyjnych, jak i usługowych, także w obszarach administracji i logistyki.  Prowadzi szkolenia oraz warsztaty z zakresu LEAN, jest autorem gier LEAN MANAGEMENT. Wykładowca akademicki. Wierzy, że kluczem do osiągnięcia sukcesu są LUDZIE. Zwolennik zdrowego rozsądku!

Polecam zajrzeć również na profil autora na LinkedIn.