Napisałem bestseller: PROBLEM SOLVING jest dla ludzi!

BESTSELLER W DNIU PREMIERY Tego nikt nie planował! Ani się nie spodziewał... nr 1 w kategorii Książki Biznes. "PROBLEM SOLVING jest dla ludzi" szturmem bierze księgarnie w całej Polsce! Cieszy mnie to ogromnie - dziękuję Wam za zaufanie!

27 lipca 2021 r. miała premierę moja pierwsza książka „PROBLEM SOLVING jest dla ludzi!”.

Dlaczego napisałem tę książkę?

Długo zastanawiałem się, jaki temat na moją pierwszą książkę będzie właściwy. W tematach leanowych ukazało się już tak wiele interesujących pozycji, zarówno tych z zagranicy, jak i rodzimych, polskich. Zastanawiałem się czy pisać kolejną książkę o lean, która zginie w tłumie publikacji…

Pomyślałem, że wezmę z LEAN na warsztat to, co w nim sprawia nam najwięcej kłopotów, a bez czego w zasadzie nie możemy się obejść: PROBLEM SOLVING. Działamy zgodnie z wytyczną „stwórz ciągły przepływ w celu ujawnienia problemów”. I ten ciągły przepływ wychodzi nam czasami lepiej, ale w większości przypadków gorzej.

Nie potrafimy poradzić sobie z problemami, które ujawniamy, przez co procesy często wracają na dawną, dobrze nam znaną drogę ich realizacji czyli „push”. Koło się zamyka – bez skutecznego rozwiązywania problemów ani rusz.

Czy bazuję w niej na własnych doświadczeniach?

Tak, bazuję wyłącznie na własnym doświadczeniu, co mocno podkreślam w swojej książce. Jest ona sposobem na podzielenie się tym, co wypraktykowałem w mojej pracy zawodowej, poczynając od pozycji szeregowego inżyniera jakości, po stanowiska lokowane na szczytach organizacji (produkcyjnych, logistycznych czy usługowych).

Wychodzę z założenia, że najpopularniejsze metody rozwiązywania problemów w prostej linii wywodzą się z PDCA, a ich skuteczność zależy w największej mierze do konsekwencji w przechodzeniu ich kolejnych kroków. Jako oś działań i kręgosłup procesu rozwiązywania problemów obrałem metodę 8D.

Prowadzę czytelnika przez kolejne kroki wprowadzając podstawy teoretyczne, podając praktyczne przykłady i… zachęcając do samodzielnej pracy z wykorzystaniem arkuszy, które zamieściłem w książce. Książka jest w zasadzie zeszytem ćwiczeń, w którym czytelnik samodzielnie przechodzi przez proces rozwiązując własny, wybrany problem.  

Jak długo pisałem tę książkę i czy było to przyjemne?

Oczywiście, że było przyjemne! Problem Solving to mój konik – temat, z którym związany jestem od początku mojej pracy zawodowej. Przyznam szczerze, że z trudem przychodziło mi ograniczanie zakresu książki – chciałem pisać więcej i więcej.

Jednak postawiłem sobie za cel syntetyczne przedstawienie niezbędnej teorii i przeprowadzenie czytelnika przez proces rozwiązywania problemów, co udało się zmieścić na blisko 200 stronach książki. W związku z ciągłą walką z samym sobą, pisanie książki trwało blisko 2 lata.

Powstało dzięki temu dużo materiału, który nie zmieścił się w książce. Dobrą informacją jest to, że… może trafić do kolejnej, rozszerzonej publikacji. Ale to już czas pokaże.

Gdzie można kupić moją książkę?

„PROBLEM SOLVING jest dla ludzi!” jest dostępny w wielu księgarniach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Ja sam nie prowadzę jej dystrybucji i odsyłam zainteresowanych zakupem do księgarni Onepress (mojego wydawcy) oraz Empiku. Aktualnie dostępna jest wersja drukowana, e-book, a wkrótce dołączy do nich audiobook.

Okładka książki/ebooka Problem Solving jest dla ludzi. Skuteczne rozwiązywanie problemów w każdym biznesie

tytuł: „PROBLEM SOLVING jest dla ludzi! Skuteczne rozwiązywanie problemów w każdym biznesie”
autor: Krzysztof Dobrowolski
wydawca: Onepress
rok wydania: 2021