Skuteczny Lider Lean

Przewodzenie zmianie należy do największych wyzwań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć. Nie tylko w pracy, ale i we własnym, osobistym życiu. Najczęściej uczymy się na własnych błędach, wyciągamy wnioski i w kolejnych sytuacjach staramy się ich nie powtarzać. Tylko po co? Skoro można skorzystać z cudzego doświadczenia!

Tym właśnie jest pierwsza książka Andrzeja Krótkiego. To zbiór osobistych doświadczeń i przemyśleń usprawniacza, jak autor sam siebie nazywa. Na blisko dwustu stronach dzieli się on z czytelnikiem swoją życiową przygodą. Co ciekawe, tak bliskie wielu z nas leanowanie rozpoczęło się u Andrzeja od… kolorowych gazetek dla dorosłych!

I to wcale nie jest żart! Nocne dorabianie do kieszonkowego zaowocowało pierwszymi doświadczeniami procesowymi, pierwszymi usprawnieniami. A także zrozumieniem, że to motywacja wewnętrzna jest najlepszym motorem do poszukiwania rozwiązań i doskonalenia procesów.

Autor w pierwszej części książki przeprowadza nas przez trzy, zupełnie od siebie odmienne, studia przypadków. Poznajemy rozległą i głośną hutę, następnie przechodzimy do centrum kompletacji zamówień ze sklepu internetowego, by za chwilę przyjrzeć się procesom handlowym.

Te trzy, jakże odmienne środowiska mają jednak wspólny mianownik: w każdym z nich pracują ludzie. I to właściwa praca właśnie z nimi jest kluczem do sukcesu leanowych rozwiązań. Z tej perspektywy poznajemy, zarówno wyzwania, jak i rozwiązania trudnych sytuacji. Autor dzieli się z czytelnikiem wypracowanymi przez siebie dobrymi praktykami.

W drugiej części poznajemy tajniki wdrożeniowej kuchni. Jajecznica czy myjnia samochodowa to mini-laboratoria, na przykładzie których autor objaśnia skomplikowane, leanowe pojęcia. Nie dlatego, że uważa czytelnika za mało rozgarniętego, ale po to, aby pokazać, jak istotna jest forma przekazu. Jak ważne jest, aby była dostosowana do odbiorcy, do jego realiów, jego codzienności.

„Trudne pytania, które z pewnością usłyszysz” to rozdział jak z koszmarnego snu niejednego leanowca, kaizenowca czy jakiegokolwiek innego usprawniacza. To kompendium wiedzy o tym, jak sobie w takich sytuacjach poradzić. Co mówić i jak, a czego unikać. Jak pokazać ludziom szerszą perspektywę. Jak przekonać, a nie przymusić!

A co o swoim pomyśle na książkę mówi sam autor? Oddajmy głos Andrzejowi:

„Dzięki sprawdzonej przeze mnie osobistej koncepcji usprawniacza i opisanym w tej książce dobrym praktykom wypływającym z projektów masz szansę zaoszczędzić sporo pieniędzy. Możesz wydać je na usuwanie niepotrzebnych błędów, na naukę na żywym organizmie firm i ludzkich emocji albo wybrać inną drogę i skorzystać z dobrych rad. W tym drugim przypadku pieniądze zostaną w Twojej kieszeni, dzięki czemu będziesz mógł zainwestować je w coś przyjemniejszego i pożyteczniejszego. Wybór należy do Ciebie.” 

Dodam od siebie, że książkę czyta się jednym tchem. Zajęło mi to jedno popołudnie. Poza wspomnianymi przeze mnie rozdziałami, z książki dowiecie się o tym, jak to podróże kształcą. Tak, tak – bo to z życiowego doświadczenia (sukcesów i porażek) bierze się nasza siła – jak twierdzi autor. I zgadzam się z nim w 100 %.

Autor opowiada, zarówno jak kształtował hart ducha remontując domy w Norwegi, jak i zgłębiał ducha kazien, który unosi się w przestrzeni publicznej w Korei. Nie zabrakło także przestróg przed najgorszymi praktykami oraz laurki dla mentorów Andrzeja. Tak, to mądrzejsi od nas mogą nas czegoś nauczyć – właśnie takimi osobami warto się otaczać!

Polecam tę lekturę każdemu, nie tylko szefom, kierownikom czy dyrektorom. Przecież niemal codziennie mamy do czynienia ze zmianami. I zawsze, ale to zawsze, największym wyzwaniem w ich urzeczywistnianiu będą ludzie. A więc: czytajcie!

A, jeszcze podtytuł! „Jak usprawniać firmy w Polsce i pomagać im więcej zarabiać”. Rzecz oczywista dla konsultanta lean, ale podana tak, aby każdy z uczestników znalazł korzyści ze zmian także dla siebie. Operator, kierownik czy dyrektor – róbmy to tak, aby każdemu się opłacało. Wtedy na pewno ludzie zechcą się zaangażować.

tytuł: Skuteczny Lider Lean. Jak usprawniać firmy w Polsce i pomagać im więcej zarabiać.
autor: Andrzej Krótki
wydawca: Wydawnictwo HELION
rok wydania: 2018