Jak zwiększać wydajność i elastyczność produkcji?
Total Productive Maintenance to pro-aktywne i systematyczne unikanie strat związanych z efektywnością wykorzystania zasobów technicznych, angażujące wszystkich pracowników w firmie. Nie jest to jednorazowy projekt, ale ciągły proces, który reguluje system "człowiek - maszyna - środowisko - proces produkcyjny".
Jakie macie OEE? Dla którego procesu je liczycie i dlaczego akurat dla tego? A może obliczacie i analizujecie OEE dla całego wydziału, obszaru produkcyjnego? Czy OEE jest w ogóle użyteczne? A jeśli tak, to jak wykorzystać ten wskaźnik. Pisałem o tym we wpisie „OEE? Po co to komu?” – zajrzyj tam, jeśli chcesz poznać trochę podstaw!
Po dawce teorii, zapraszam Was do praktyki. A właściwie do symulacji realnego świata. Tym właśnie jest gra „TPM – Wyścig z czasem!”. Jedyna w Polsce i prawdopodobnie (sprawdźcie to!) jedyna na świecie symulacyjna gra planszowa odzwierciedlająca wszystkie aspekty stosowania (bądź nie!) Total Productive Maintenance. Koncepcja gry została opracowana w LeanQ Team z Gdańska (link do szczegółów u dołu wpisu).
Uczestnicy gry wcielają się w pracowników Zespołu Utrzymania Ruchu w firmie produkcyjnej. Mamy więc specjalistów (odpowiedzialnych za bezpośrednie działania na poszczególnych maszynach w procesie), inżynierów (asystentów prowadzących rozbudowaną analitykę danych), logistyków (mających pod swoją opieką zapasy i zakupy części zamiennych i eksploatacyjnych) oraz szefa działu (który zarządza budżetem i strategią całego działu).
Powszechnie stosowaną w praktyce strategią utrzymania ruchu jest… brak strategii! Świadczą o tym chałupnicze rozwiązania, stosowane powszechnie i ukrywające prawdziwe problemy, jakie kryją się w naszym wyposażeniu produkcyjnym. W arsenale pracowników utrzymania ruchu nie brakuje trytek, taśmy samoprzylepnej czy kartonów. „Panowie, nie idźcie tą drogą!” – chciałoby się zawołać (przeczytajcie koniecznie ten wpis!).
Jak wiemy z życia, dobre intencje pracowników bardzo często mogą pokrzyżować nieprzewidziane zdarzenia. W grze są to usterki i awarie, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na wydajność maszyn, a do tego generują koszty. Uczestnicy mogą jednak poprawiać kondycję maszyn wdrażając udoskonalenia: zwiększające wydajność oraz skracające czasy przezbrojeń.
„To kiedy kolejna awaria?” – przeczytaj koniecznie o tym, jak możesz przewidzieć awarię!
Nieodzownym elementem TPM jest także inwestycja w ludzi: uczestnicy mogą podnosić kompetencje, zarówno swoje, jak i pozostałych członków Zespołu Utrzymania Ruchu. Warto też inwestować swój czas i pieniądze w obsługę autonomiczną i planowanie. Pojawiają się także: 5S oraz standaryzacja.
Istotnym elementem rozgrywki jest zarządzanie magazynem części zamiennych. Gracze testują różne strategie, zaczynając od stałego zapasu części, a kończąc na magazynie konsygnacyjnym dostawców.
W toku rozgrywki uczestnicy zarządzają złożonym procesem wytwórczym. Wykorzystują parametry pracy maszyn, takie jak:
- czas cyklu maszyn,
- czas przezbrojenia,
- wskaźnik OEE,
- wizualne zarządzanie stratami,
- kompetencje kadr produkcji i służb utrzymania ruchu,
- dostępny budżet i zapasy części zamiennych,
Gracze podejmują decyzje o działaniach doskonalących, wchodzących w skład koncepcji TPM. Przyjęte w toku gry przez uczestników praktyki są analizowane i doskonalone w celu poznania najefektywniejszej strategii podnoszenia efektywności nie tylko maszyn, ale przede wszystkim całego procesu wytwórczego.
Gra skierowana jest do managerów i kierowników produkcji, szefów służb utrzymania ruchu (SUR), koordynatorów i inżynierów lean a także liderów i mistrzów produkcji. Program szkolenia oraz korzyści z niego wynikające poznasz na jego stronie „Wykorzystaj OEE do zwiększania wydajności oraz elastyczności Twojej produkcji”.
Polecam, z pełną odpowiedzialnością!
© Wszystkie materiały zamieszczone na leanjestdlaludzi.pl (teksty, ilustracje, układ graficzny, kod źródłowy strony, itd.), o ile nie zaznaczono inaczej, są wyłączną własnością autora strony.
Wykorzystanie bez pisemnej zgody zabronione.