LEAN a trzy wyzwania współczesnego biznesu

Jak skutecznie zaangażować menedżerów w zmiany? Jak poradzić sobie z problemem braku rąk do pracy, wykorzystując podejście LEAN? Jak Industry 4.0, Big Data i RPA wspierają rozwój firm w duchu LEAN? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te pytania - dobrze trafiłeś!

Odpowiedzi na te pytania padną już wkrótce we Wrocławiu. Ale zanim do tego dojdzie, zapraszam Cię w podróż w czasie. Naszym przewodnikiem do źródeł polskich wdrożeń LEAN będzie prof. Tomasz Koch z Lean Enterprise Institute Polska, który jest organizatorem bodajże najstarszej w naszym kraju konferencji branżowej Lean Management. Miałem przyjemność spotkać się z nim w kwietniu 2019 r. i powspominać dawne, pionierskie czasy.

„Na Uniwersytecie Kentucky w Stanach ich Program Lean wspierany przez Toyota Motor Manufacturing Kentucky wywarł na mnie tak wielkie wrażenie, że postanowiłem zrobić tę pierwszą konferencję. Na Politechnice Wrocławskiej jeszcze z grupą, którą założyłem w 1999 r., a Instytut Lean powstał w 2006 r.”

W związku z tym, że średnia wieku czytelników bloga „Lean jest dla ludzi” zawiera się w przedziale 25-35 lat, niewielu z nas pamięta końcówkę ubiegłego wieku. Drodzy, młodzi LEANowcy, mieliście od 5 do 15 lat, kiedy w Polsce odbyła się (prawdopodobnie)…

Pierwsza konferencja LEANowa

Na Politechnice Wrocławskiej w roku 2000 Wrocławskie Centrum Transferu Technologii (nazwa zobowiązuje!), pod wodzą prof. T. Kocha prezentowało światu nowatorską, jak na owe czasy w naszym kraju, koncepcję. Uczestnikami było prawie 100 osób.

Prof. dr hab. inż. Tomasz Koch prezentuje folder tegorocznej konferencji, ja mam w dłoniach archiwalne materiały konferencyjne z roku 2000.

O czym dyskutowano dwadzieścia lat temu? Zaskoczę Was: o tym samym, z czym zmagamy się dzisiaj! Jednym z tematów, które przykuły moją uwagę w materiałach konferencyjnych z tamtego wydarzenia była prelekcja Małgorzaty Tyrek z Sauer-Danfoss Sp. z o.o. pt. „Czy polski pracownik jest przygotowany do pracy na zasadach Lean Management’u?”. Z mojego, ale nie tylko mojego doświadczenia wynika, że ciągle nie jest.

„Wielu ludziom wydaje się, że Narzędzia Lean tak naprawdę daje się opanować, że to nie jest nic aż tak bardzo trudnego, że najtrudniejsza jest kwestia budowania kultury, zaangażowania pracowników. Sądzę, że jest w tym dużo prawdy, ale czy my rzeczywiście rozumiemy te twarde narzędzia? Przecież za tymi narzędziami stoi głębokie przemyślenie, dlaczego te narzędzia mają tak, a nie inaczej działać. To wynika z pewnych zasad i sposobu myślenia”.

Pocieszającym jest jednak fakt, że poświęca się mu (pracownikowi), coraz więcej uwagi. Fakt, wymusza to aktualna sytuacja na rynku pracy, ale trend jest coraz bardziej widoczny: skupiamy się na ludziach, a nie tylko na procesach. I o tym, między innymi, będzie mowa na zbliżającej się XIX Konferencji Lean Management dla produkcji i usług, 11-13 czerwca we Wrocławiu.

Powrót do przeszłości: Y2K

Od czego zaczął się polski LEAN w końcówce XX w.? Spójrzcie na tematy konferencji z roku 2000: czym jest Lean Management, mapowanie, Kaizen, przykłady z rzeczywistych przedsiębiorstw oraz wspomniany wyżej temat o przygotowaniu pracowników.

„Tematyka pierwszej konferencji była bardzo dojrzała”.

Spis treści materiałów konferencyjnych z 6 czerwca 2000 r.

A o czym będzie mowa w tym roku, blisko dwadzieścia lat po tym pionierskim przedsięwzięciu? Te dwa wydarzenia dzieli historyczna przepaść. Polska w tym czasie dokonała cywilizacyjnego skoku, którego jednym z głównych motorów był z pewnością rozwój gospodarki i funkcjonujących w niej przedsiębiorstw.

„W latach dziewięćdziesiątych było u nas już trochę zakładów, które posiadały elementy lean. Ale to się nie działo publicznie, tylko wewnątrz korporacji. Pamiętam odwiedzane przeze mnie pod koniec lat ’90 zakłady Delphi  (Ostrów Wlkp.) czy Pratt&Whitney (Kalisz)”.

Część z firm, będąc elementami zagranicznych inwestycji, przyswajała sobie Lean Management niejako „z mlekiem matki”. Inne, zwłaszcza te z polskim kapitałem i kierownictwem, na początku nieśmiało, a później coraz odważniej zaczęły adaptować metody i narzędzie pochodzące z Toyota Production System.

Trzy wyzwania współczesnego biznesu

Tematy prelekcji, warsztatów i dyskusji open space zostały zgrupowane wokół trzech tematów przewodnich:

Fragment folderu prezentującego tegoroczny program konferencji (do ściągnięcia w pdf).

Podczas konferencji obok firmy Randstad swoimi doświadczeniami w angażowaniu menadżerów w zmiany podzielą się także firmy Velux (jak zwiększyć zaangażowanie menadżerów w realizację celów, stosując metodę Hoshin Kanri) oraz DB Schenker (jak angażować liderów w budowanie kultury Lean).

W tematyce Industry 4.0 zaprezentuje się firma GKN Driveline, która od wielu lat podąża drogą Lean – wykorzystała nowoczesne cyfrowe technologie do zwiększenia efektywności zarządzania przedsiębiorstwem. Ponadto firma WABCO, której zarządzanie opiera się na hybrydowym programie Lean Six Sigma, inwestuje w RPA (Robotic Process Automation), Big Data Management, Augmented Reality, AGV i roboty kolaboracyjne. Ze studium przypadku Eurobanku można będzie się dowiedzieć, na czym polega robotyzacja procesów usługowych i biurowych.

Z kolei w zakresie braku rąk do pracy wypowiedzą się firmy BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego oraz Grupa Żywiec, które podążają drogą Lean. Ich przedstawiciele przedstawią wdrożone u nich programy (1stChoice w BSH i „Moje Ż” w Grupie Żywiec). W BSH skupiono się na kulturze organizacyjnej, procesach i przywództwie, aby firma stała się 1. WYBOREM (1stCHOICE) dla pracowników z różnych generacji i różnego pochodzenia, w tym dla milenialsów i pracowników z Ukrainy.

Dwie dekady promocji LEAN w Polsce

Wracając do historii: przez ostatnie dwadzieścia lat polscy przedsiębiorcy mogli korzystać z doświadczeń swoich zagranicznych kolegów właśnie na konferencjach organizowanych przez LEI Polska we Wrocławiu. Przez te wszystkie lata przewinęła się przez nie śmietanka światowego LEANu. Kogo tu nie było? Zapytałem prof. T. Kocha o wspomnienia związane z tymi, którzy najbardziej zapadli uczestnikom w pamięć.

Sammy Obara – ulubieniec publiczności (najlepiej oceniony przez uczestników za pomocą konferencyjnej aplikacji mobilnej), prezentował się na wrocławskiej konferencji już trzykrotnie. W ubiegłym roku prezentował transformację lean w szkole surferów zlokalizowanej na plaży nad Oceanem Spokojnym. James P. Womack i Daniel T. Jones – autorzy epokowych dzieł „Maszyna, która zmieniła świat” oraz „Lean Thinking – szczupłe myślenie” bywali we Wrocławiu już kilkukrotnie. John Shook – współautor „Naucz się widzieć” i „Zarządzać znaczy uczyć” był obecny na konferencji LEI trzykrotnie, a jego partner w autorstwie przełomowej publikacji o mapowaniu strumienia wartości, Mike Rother – twórca koncepcji Toyota Kata także gościł we Wrocławiu. A kogo zobaczymy w tym roku?

Historia dwudziestu lat konferencji Lean Enterprise Institute w Polsce: materiały konferencyjne od roku 2000 do 2017 ukazywały się w wersji drukowanej, a od 2018 dostępne są dla użytkowników wyłącznie w wersji elektronicznej.

Światowy LEAN we Wrocławiu

Michael Ballé – niedawno wydana została „SKUTECZNE ZARZĄDZANIE. Powieść o wykorzystaniu Lean w kierowaniu ludźmi” – ostatnia część jego leanowej trylogii;  11 czerwca, przedstawi na konferencji temat: „Lean Thinking: prawdziwą transformacją jest zmiana sposobu myślenia”.

John Burton – zasiadał w zarządzie Fiat Chrysler w Chinach, wcześniej dyrektor kilku zakładów General Motors (m.in. w Gliwicach), reprezentuje ponad pięćdziesięcioletnie doświadczenie w motoryzacji. 12 czerwca we Wrocławiu poda nam „Receptę na skuteczną zmianę kultury firmy”.

Tracey i Ernie Richardson – autorzy „Drogi Toyoty do angażowania pracowników”, którzy przepracowali w Toyocie po kilkadziesiąt lat, przedstawią na konferencji 11 czerwca „Receptę na skuteczne angażowanie pracowników”.

Céline Schillinger – ekspert zarządzania zmianą z Kotter International, opowie o 8 zasadach prowadzenia udanych transformacji, a także o tym, jak zwiększyć „siłę sprawczą” liderów zmian.

Zapraszam do Wrocławia!

Jak wygląda polska rzeczywistość leanowa zestawiona z poglądami światowej klasy wizjonerów? W czym się różnimy, a w czym jesteśmy zgodni? Czy Polacy podążają za światowym leanem? O tym przekonamy się już 11-13 czerwca 2019 r. we Wrocławiu. Pełny program dostępny jest na stronie tutaj.

Czy warto i jak przebiegła poprzednia konferencja pisałem obszernie w ubiegłym roku: „LEANowe gwiazdy nie zawiodły!”. Jak łatwo się domyślić po tytule artykułu, mogę z pełnym przekonaniem zaprosić Was także na tegoroczną, XIX Konferencję Lean Management dla produkcji i usług. Bilety są jeszcze dostępne: ZAPISZ SIĘ!


Cytaty wyróżnione cudzysłowem i kursywą to wypowiedzi prof. dr hab. inż. Tomasza Kocha, pochodzące z naszej rozmowy z końca kwietnia 2019 r.