Praktycznie: od przywództwa do systemu pull

Książka ta to praktyczny leksykon narzędzi lean skonstruowany tak, aby czytelnik w łatwy sposób dotarł do tego, czego w danej chwili potrzebuje. Aby to było możliwe, każde narzędzie zostało potraktowane przez autora jako niezależny byt. Dlatego książkę możesz zacząć i skończyć czytać w dowolnym miejscu, a później sięgać do jej poszczególnych rozdziałów kiedy zechcesz.

Co ciekawe, książka z definicji narzędziowa, rozpoczyna się od tematów zupełnie nietechnicznych. A mianowicie, autor wprowadza nas w tajniki przywództwa i sposobów angażowania pracowników. I to podejście podoba mi się bardzo: najpierw zrozum dlaczego warto coś zrobić, a później dowiedz się, jak to możesz zrobić!

Przywództwo i zaangażowanie

W pierwszej kolejności dowiadujemy się, jak organizować pracę swoją i naszego zespołu. Mierzymy nastroje w zespole, wsłuchujemy się w pomysły pracownicze, podejmujemy decyzje, przydzielamy i monitorujemy zadania, a nawet decydujemy się na tzw. ciche godziny. Wydaje się, że to ostatnie narzędzie autor zaczerpnął z życia „po godzinach pracy”, ale niech Was ta nazwa nie zmyli – w codziennej pogoni za wynikiem każdemu przydadzą się dwie godziny spokoju na własne zadania.

Autor przedstawia też bardzo skuteczne narzędzia służące komunikacji w pracy: elementy zarządzania wizualnego wynikiem, w tym ciekawe formy audytowania takie jak kamishibai. Dowiadujemy się, jak powiązać wielkie cele korporacyjne z naszymi celami osobistymi (tak – taki związek jest nie tylko możliwy, ale wręcz konieczny!). Ponadto poznajemy sposoby na budowanie świadomości całego zespołu na temat codziennych wyników (Gemba Walk).

Zakłócenia, przepływ i rytm

Kiedy już zrozumiemy, jak powinniśmy ze sobą pracować, możemy zabrać się za to, co leanowcy lubią najbardziej: PORZĄDKOWANIE! Na pierwszy ogień idą narzędzia eliminujące zakłócenia w naszym procesie czyli znane wszystkim 5S, Andon, Diagram Spaghetti czy Diagram Ishikawy (które też już kiedyś opisywałem – tam właśnie prowadzą linki), ale także wiele innych narzędzi przydatnych przy eliminacji zakłóceń.

Przechodzimy do leanowego crème de la crème czyli ustalenia przepływu: mapowanie strumienia wartości w procesach produkcyjnych i administracyjnych oraz roli czasu w taktowaniu produkcji (cykle, czasy przejścia, itd.). Pochylamy się także nad standaryzacją pracy oraz technikami usprawniającymi przepływ, takimi jak SMED. Udrożniony przepływ umożliwia nam wprowadzenie do naszych procesów rytmu – uczymy się jak równoważyć obciążenia i harmonogramować, by finalnie zbudować w naszym procesie system ssący.

A ponadto wskaźniki i gry

Jako narzędziowy bonus otrzymujemy zestaw narzędzi powiązanych, które pomogą nam mierzyć postępy naszych leanowych przemian (KPI, OEE czy RED-X). Autor porusza także zagadnienia związane z ergonomią pracy czy szeroko rozumianym planowaniem przestrzeni pracy (lean layout).

Drugim dodatkiem do leksykonu są zaproponowane przez autora gry, które bezpośrednio nawiązują do tego, co działo się w poprzednich rozdziałach. Można dzięki nim poprawić komunikację w zespole czy uzyskać zrozumienie dla przejściowego pogorszenia się wyników usprawnianych procesów (co zdarza się nagminnie).

HR ready!

Ten element wymaga osobnego omówienia, gdyż jest nieczęsto spotykany w specjalistcznych publikacjach. W związku z tym, że zagadnienia leanowe wchodzą coraz śmielej do wielu firm, działy personalne często stają przed wyzwaniem zweryfikowania kompetencji kandydatów w tym obszarze. I tu właśnie z pomocą przychodzi Jacek Kukiz, który w swojej książce poświęca temu specjalne ustępy. Mówiąc wprost: autor tłumaczy HRowcom, o co należy wypytać kandydata.

Podsumowując

Książka Jacka Kukiza to dzieło niezwykłe. Przede wszystkim, nie jest on jego jedynym autorem. Jackowi udała się sztuka niespotykana: skupił wokół siebie blisko 40 osób z szeroko rozumianego, polskiego środowiska lean. Dzięki temu, książka stała się prawdziwie multimedialna, ponieważ partnerzy autora przygotowali własne materiały dotyczące poszczególnych narzędzi, które są dostępne na stronie projektu (po użyciu kodów QR zamieszczonych w poszczególnych rozdziałach książki).

Polecam wszystkim, nie tylko LEANowcom!

Książka jest do kupienia wprost u autora, na stronie www.kanban.pl.

tytuł: NARZĘDZIA LEAN, podejście praktyczne.
autor: Jacek Kukiz
wydawca: LeanCert Sp. z o.o.
rok wydania: 2018