Back to GEMBA!

„Pogłoska o mojej śmierci była przesadzona" - powiedział Mark Twain po przeczytaniu w gazecie własnego nekrologu. Dziś to humorystyczne powiedzenie jest używane do skomentowania nieobecności jakiejś osoby w danej społeczności.

A co to ma wspólnego ze mną, Krzysztofem Dobrowolskim, oraz moim Lean jest dla ludzi? Otóż ma, i to całkiem sporo!

A ja kilka miesięcy temu ogłosiłem przecież, że…

„ZAMYKAM DZIAŁALNOŚĆ! Tak, zamykam, choć nie całą – to już postanowione! Jak wspomniałem tu i ówdzie, wraz z nadejściem roku 2022, moja działalność nie będzie już taka, jak dotychczas. Zamknę znaczną część moich przedsięwzięć”.

Jak zapowiedziałem, tak zrobiłem i z wielkim zapałem podjąłem współpracę z zaprzyjaźnionym ze mną od lat firmą, która trwała… dokładnie 8 tygodni (styczeń i luty 2022, minus 2 tygodnie na covid).

Piszę to w czasie przeszłym. Co się stalo? O tym za chwilę…

Cytowany przeze mnie Mark Twain powiedziałby: „Nie miałem czasu na napisanie krótkiego listu, więc napisałem długi.“ Najpierw opowiem Ci, co u mnie: teraz i za chwilę. A jest o czym pisać!


Mój własny, LEANowy
program rozwojowy

Masterclass LEAN EXPERT ma się doskonale i nieustannie mnie zadziwia. To już 4. edycja, a chętnych jest więcej, niż jestem w stanie przyjąć do grupy.

Tym razem mamy na pokładzie aż 60 osób! Co daje już blisko 200 osób we wszystkich edycjach.

17 modułów w 4 miesiące wspólnej pracy i nauki – nie jest to lekki temat, nie jest to kurs online, który wystarczy przeklikać, a jednak chętnych mam coraz więcej.

Jeśli chcesz poznać założenia tego programu, zajrzyj do informatora, który przygotowałem dla bieżącej edycji.

A ja pozwolę sobie zacytować jednego z absolwentów programu:

OGROM WIEDZY, przedstawiony w sposób, który pozwala mi zrozumieć, że Lean to coś więcej niż tylko zbiór zasad, po których zastosowaniu wszystkie problemy znikną i będzie tylko „sielanka”.

Kolejną edycję planuję uruchomić na początku roku 2023. Ale nie jest jedyna możliwość, ponieważ program ten prowadzę także w edycjach zamkniętych, dla firm i zespołów, które zajmują się w nich konkretnymi tematami.

Mam wtedy możliwość (i obowiązek!) opracować…


Program warsztatowy
LEAN skrojony na miarę

Miarę potrzeb klienta, oczywiście. Mam w tej chwili otwarte 2 takie edycje (1 online i 1 stacjonarną, z zajęciami na miejscu, w firmie).

Mój otwarty Masterclass jest skierowany do wszystkich, którzy poszukują szerokiego, uniwersalnego objaśnienia Lean Management, czym jest i jak stosować jego zasady.

Z kolei edycje zamknięte rządzą się innymi prawami: dobieramy to, co akurat jest potrzebne. Ten sposób pracy nastawiony jest na przynoszenie konkretnych korzyści w konkretnych obszarach.

Działamy w tematach zarządczych (Daily Visual Management, Gemba Walk, itd.), procesowych (Kaizen, SMED, OPF, Kanban, itd.) jak i analityczno-problemowych (Mapowanie procesów, Problem Solving, itd.).

De facto kierujemy się aktualną, rzeczywistą potrzebą organizacji. Wybieramy z Masterclassa to, co jest przydatne albo… przygotowuję coś, czego w nim nie ma, a jest potrzebne.

Jeśli takiego wsparcia potrzebuje Twoja firma, to daj znać. Możesz także przyjechać na…


Spotkanie grupy
„Niech LEAN będzie z Wami!”

No, to może jeszcze jeden cytat z Marka Twaina: „Chcąc doznać pełni szczęścia, trzeba je dzielić z kimś drugim.“ A jak tę dewizę mogą zrealizować LEANowcy? Łącząc się w największą w Polsce, bezpłatną społeczność!

„Niech LEAN będzie z Wami!” jest inicjatywą założoną przez mnie w listopadzie 2017 r.  Do dziś urosła do społeczności blisko 6000 entuzjastów i praktyków Lean Management z całej Polski.

Nasza współpraca polega na dyskusjach i wymianie doświadczeń przez internet, a także spotkaniach w rzeczywistym świecie.  Zwiedzamy przy okazji firmy, które goszczą nasze spotkania.

Jest to okazja na to, aby podzielić się najlepszymi praktykami, a także możliwość udzielenia konstruktywnej informacji zwrotnej właścicielom prezentowanych procesów.

Nie inaczej będzie i tym razem. Spotykamy się w firmie FANAR S.A. w Ciechanowie. A jeśli chcesz do nasz dołączyć, to kliknij w poniższy obrazek i wypełnij formularz rejestracyjny:

Networkingowe spotkania grupy „Niech LEAN będzie z Wami!” to już stały element w naszej LEANowej społeczności.

Zaczynaliśmy skromnie, we Wrocławiu, w czerwcu 2018 r. (przeczytaj relację).

Następnie odwiedziliśmy Gliwice (relacja), Szczecin (relacja), Słupsku (relacja), Godowie (relacja) oraz Płock (fotorelacja) rozwijając nasze spotkania w obfitujące w PRELEKCJE, ĆWICZENIA i WARSZTATY intensywne, LEANowe wydarzenia.

Dołącz do nas: Ciechanów, 28 maja 2022 r.

A ja tymczasem przejdę do poważniejszego tematu:


SYSTEM PROBLEM SOLVING
Warsztaty LIVE!

Rozwiązywanie problemów to pięta achillesowa niemal każdej organizacji! Tylko udajemy, że rozwiązujemy problemy. W codziennym biegu łapiemy rozwiązania, które wpadną nam w rękę i… wdrażamy je w życie! Ufff, odhaczone! Bierzemy się za kolejny problem.

Ale zaraz, zaraz… ten wczorajszy właśnie powrócił, więc walczymy z nim od nowa. I tak w kółko. A wcale nie musi tak być. Z tym, że prawdopodobnie większość z nas poszukuje problemu nie tam, gdzie on się znajduje…

Wysyłamy ludzi na szkolenia czy warsztaty, ćwiczymy 5xWHY?, diagramy Ishikawy i jeszcze kilka innych narzędzi licząc na to, że… problemy same się rozwiążą! O, naiwności! Nie o narzędzia tutaj przecież chodzi…

Skuteczny Problem Solving to cały SYSTEM, który składa się z wielu elementów.

Zaczynając do źródeł problemów i wyboru priorytetów, poprzez role i odpowiedzialności w organizacji, wybór metody i narzędzi aż po monitoring skuteczności, dokumentację oraz doskonalenie procesu.

A to jeszcze nie wszystko!

Wkrótce zaproszę Cię na warsztaty LIVE, podczas których razem zbudujemy fundamenty skutecznego SYSTEMU Rozwiązywania Problemów, a Ty samodzielnie prowadzisz zespół przez PROCES rozwiązywania problemów.Warsztaty odbędą się w zupełnie nowej formule:

  • wszystkie spotkania na żywo, 8 tygodni wspólnej pracy,
  • 7 spotkań LIVE + podsumowanie,
  • w toku warsztatów rozwiązujesz swój własny problem procesowy,
  • konsultujesz ze mną własny projekt
  • i otrzymujesz feedback oraz wskazówki,
  • a jednocześnie budujesz elementy Systemu PS.

Już niedługo poznasz wszystkie szczegóły. Przygotuj się na solidną dawkę wiedzy i wsparcia!


Projekt
GEMBA

GEMBA to kryptonim roboczy. Projekt ten, to będzie podejście zupełnie odmienne wobec tego, co dotychczas robiłem w obszarze kursów i programów rozwojowych online.

Po blisko trzech latach pracy w trybie zdalnym, bogatszy w wiedzę i doświadczenie zdobyte z setkami uczestników moich zajęć, postanowiłem zrewolucjonizować sposób, w jaki będę dzielił się moją wiedzą i doświadczeniem.

Gemba [za Wikipedią] to japoński termin oznaczający „rzeczywiste miejsce”. Japońscy detektywi nazywają miejsce zbrodni gemba, a japońscy reporterzy telewizyjni mogą nazywać siebie reporterami z gemba.

W biznesie gemba odnosi się do miejsca, w którym tworzona jest wartość.

To także lub miejsce, w którym usługodawca wchodzi w bezpośrednią interakcję z klientem. A że w „Lean jest dla ludzi” to ja dostarczam wartość Tobie, nie mogłem inaczej nazwać miejsca, w którym będziemy się spotykali.

Na ten moment nie mogę zdradzać więcej szczegółów.

Możliwe, że zaobserwujesz w niektórych z moich kanałów w social mediach testy pewnych elementów Projektu GEMBA. Niech Cię to nie zdziwi, ani nie zmyli: TESTUJEMY, a więcej informacji ujawnię wkrótce.


Nie samym ONLAJNEM człowiek żyje, dlatego…
Pokaż, że potrafisz!

Na co dzień znasz mnie z artykułów na blogu Lean jest dla ludzi oraz cotygodniowych spotkań LIVE na moim kanale YouTube (w każdy poniedziałek o godz. 20:00 – zasubskrybuj, aby nic nie przegapić).

Wyznaję zasadę, że trener musi być praktykiem z krwi i kości! Nie wystarczy naczytać się książek i sprawnie wykładać wiedzę uczestnikom szkolenia. Barry White śpiewał kiedyś:

You say there’s a lesson that you want to teach
Well here I am baby, practice what you preach

…co, nie wchodząc w głębię poetyki całości utworu, można przetłumaczyć:

Chcesz mnie uczyć? Praktykuj to, co głosisz!

Dlatego, poza mediami społecznościowymi, działam aktywnie w firmach w całej Polsce. I mam przyjemność pracować ze znamienitymi markami.

Wybrane firmy z ostatnich dwóch lat mojej pracy przedstawiam poniżej (nie załączam ich znaków towarowych, aby nie naruszać praw majątkowych):

BorgWarner

[motoryzacja] jeden z 25 największych na świecie dostawców części w branży samochodowej, w Polsce produkują m.in. elementy do układów przenoszenia napędu oraz turbosprężarki

Warta

[usługi ubezpieczeniowe] towarzystwo ubezpieczeń majątkowych (ubezpieczenia na życie, polisy zdrowotne, polisy mieszkaniowe, turystyczne i komunikacyjne)

KRISPOL

[produkcja] wiodący europejski producent bram i stolarki otworowej (segmentowe bramy garażowe, bramy przemysłowe, zewnętrzne rolety, okna i drzwi wejściowe)

eobuwie

[sklep internetowy] lider rynku sprzedaży obuwia i akcesoriów w Europie Środkowo-Wschodniej, platforma ecommerce , która zajmuje się sprzedażą obuwia, torebek i akcesoriów na 17 rynkach europejskich

LG Energy Solution

[motoryzacja] największy w Europie i wiodący na świecie producent akumulatorów litowo-jonowych dla motoryzacji

DECATHLON

[handel detaliczny] międzynarodowa sieć wielkopowierzchniowych sklepów branżowych oferujących odzież, artykuły, akcesoria, suplementy, wyposażenie i sprzęt sportowy (60 sklepów w Polsce)

Netto

[handel detaliczny] duńska sieć osiedlowych sklepów dyskontowych (368 placówek w Polsce)

SOLARIS

[motoryzacja] producent środków transportu publicznego (autobusy, trolejbusy, tramwaje)

EUROCASH Cash & Carry

[handel hurtowy] sieć hurtowni dla małych i średnich sklepów spożywczo-chemicznych

STADLER

[kolej] szwajcarski producent pojazdów szynowych (tramwaje i pociągi)

To tylko kilka miejsc, w których miałem przyjemność pracować. Jeśli uważasz, że moja pomoc może przydać się także w Twojej firmie, daj znać.

A tymczasem mam dla Ciebie kilka zaproszeń:


SPOTKAJMY SIĘ!

Cieszę się, że pandemia Covid-19 już za nami i powoli wracają do życia wydarzenia stacjonarne. Wyżej zaprosiłem cię na nasze spotkanie grupowe w Ciechanowie, 28 maja 2022 r.

Ale nie będzie to jedyne miejsce, w którym możemy się spotkać w tym roku. Poniżej lista (ciągle w budowie) wydarzeń, w których wezmę udział:

LEAN & QUALITY ONLINE
21 maja 2022, online

Robiliśmy konferencje online zanim to stało się modne. Byliśmy pierwsi w polskim świecie Lean i Jakości z naszą całkowicie i wyłącznie onlajnową konferencją zorganizowaną jesienią 2019. roku.

Jeszcze o tym nie wspominaliśmy, ale zamierzamy Cię zaskoczyć:

🥑 Inżynier JakościArtur Mydlarz

🦎 Lean TimeRafał Wysocki

🚀 Lean w praktyceJacek Kukiz

☯️ Lean jest dla ludzi Krzysztof Dobrowolski

Zorganizujemy jeszcze w tym miesiącu 6. edycję naszej konferencji Lean & Quality ONLINE. Zupełnie bezpłatnie, dostępną dla wszystkich zainteresowanych, tradycyjnie już w wolną sobotę. Wkrótce szczegóły!

JAK ZMIERZYĆ I USPRAWNIĆ BIZNES
26 maja 2022, Dąbrowa Górnicza

Na II Konferencji LEAN TO WIN, online i stacjonarnie, możesz dowiedzieć się, jak mierzyć i rozwijać biznes. Poznasz praktyczne case study, ciekawych prelegentów i zainspirujesz się ich efektami.

W trakcie wydarzenia swoją wiedzą podzielą się eksperci, właściciele firm produkcyjnych i usługowych.

Z ich wystąpień dowiesz się m.in.:

✅ Jakie usprawnienia pomagają rosnąć o 36% rocznie.
✅ Jak zmniejszyć koszty energii w biznesie o 20%.
✅ Jak z perspektywy CEO dbać o szybki dostęp do najważniejszych danych o biznesie, aby zachować święty spokój.
✅ Jakich kompetencji poszukują liderzy biznesu wśród pracowników, aby rozwijać swoje firmy?

Na tej konferencji będę, co rzadko mi się zdarza(!), tylko i wyłącznie uczestnikiem. I zamierzam skorzystać z tego wydarzenia tyle, ile tylko się da.

Wiem, że warto, bo od lat znam organizatorów i o poziom tego wydarzenia mogę być spokojny: będzie wysoki! Mam nadzieję i Ciebie tam spotkać – daj znać, jeśli się wybierasz.

⏰Zapisy i szczegóły: https://leantowin.pl/ii-konferencja-8/

#APS2022
21 czerwca 2022, Wrocław

Jeżeli interesuje Cię kwestia Automatyzacji w LEAN oraz LEAN w Automatyzacji, to zapraszam na moją prelekcję na #APS2022, 21 czerwca, we Wrocławiu. O czym będę mówił?

👉 WYZWANIA I ZAGROŻENIA KONTRA POTENCJALNE KORZYŚCI

W dobie społeczeństwa informacyjnego nieodzowna jest umiejętność analizy dużych ilości informacji a kluczowym krytyczne myślenie czyli kwestionowanie status quo, oparte na obiektywnym spojrzeniu na temat i rzetelnym sprawdzaniu źródeł informacji.

W złożonej, cyber-fizycznej przestrzeni kompleksowe, ale też elastyczne rozwiązywanie problemów stanie się jedną z najbardziej pożądanych kompetencji.

Dowiedz się, jak mind-set, samorozwój i autonomia pracowników oraz narzędzia LEAN pozwalają optymalizować procesy i lepiej wdrażać technologie we współczesnych fabrykach.

⏰Zapisy i szczegóły: https://production-support.pl/program-aps2022/

LEAN TRENDY
24 września 2022, Łódź

Doroczna konferencja „Lean Trendy” organizowana przez Stowarzyszenie Lean Management Polska to najnowsze kierunki, wykłady praktyków i benchmarking.

Organizowana w weekend jest z definicji przeznaczona dla pasjonatów lean, którzy chcą angażować się w szerzenie świadomości leanowej w polskich firmach.

Miałem przyjemność wystąpić na niej w roku 2019 z prelekcją „NAŚLADOWCY są ważniejsi niż LIDERZY”, która wzbudziła pewne kontrowersje.

Ale to dobrze: status quo mówimy stanowcze nie!

W tym roku wystąpimy jako duet: Grażyna Potwora i ja. Znamy się nie od dziś, a poza LEANowaniem łączy nas także miłość do naszych czworonogów.

Grażyna swoją Sunrise (piękna border collie) zabiera ze sobą do pracy, a ja z Ryśką (szalone dziecko z adopcji) biegam w wolne dni po polach, lasach i górach.

W Łodzi opowiemy o tym, co jest lepsze: work-life balance czy work-life integration. Temat ważny, nie tylko dla LEANowców, a my przedstawimy go w kontekście tego, co ważne czyli wartości dodanej, tej osobistej.

⏰Zapisy i szczegóły: wkrótce

SEMINARIUM ZiIP
listopad 2022, Poznań

Seminarium to dedykowane jest studentom, którzy chcą się rozwijać w obszarze zarządzania oraz inżynierii produkcji. Tegoroczna, czwarta już edycja skoncentrowana jest na tematyce Lean.

III edycja, skupiona na przemyśle 4.0, podobnie jak poprzednie była dużym sukcesem i cieszyła się zainteresowaniem studentów z całej Polski, a także licznych przedsiębiorstw.

Będę miał zaszczyt i niewątpliwą przyjemność poprowadzenia wykładu otwarcia tego wydarzenia. Dla mnie to spełnienie obietnicy z 2019 roku, kiedy z przyczyn niezależnych ode mnie nie mogłem być na pierwszej edycji tego wydarzania. Wtedy także miałem otwierać seminarium, ale los pokrzyżował moje plany. Tym bardziej teraz cieszę się na to wydarzenie.

⏰Zapisy i szczegóły: https://seminariumziip.put.poznan.pl/ (strona jest jeszcze w budowie)


MOJE YIN I YANG
FENIKS I SMOK

Dużo się dzieje, a będzie jeszcze więcej. Aby ten wpis nie był zbyt długi, wymieniłem tylko kilka najważniejszych tematów, do udziału w których chciałbym Cię zaprosić. Planów mam o wiele więcej, ale… konkurencja nie śpi! Będę więc zdradzał je sukcesywnie, jak przyjdzie na nie odpowiedni czas.

A na podsumowanie, mam dla Ciebie taki obrazek:

FENIKS, symbol wiecznego odradzania się życia. Mam swojego FENIKSA (dokładnie takiego, jak na tym obrazku).

To element mojego osobistego yin-yang, które znalazło się także w logo „Lean jest dla ludzi”.

FENIKS to YIN, a towarzyszy mu SMOK czyli YANG. Dwie siły, dwa żywioły, dwie sprzeczności, które budują równowagę. SMOKA też mam, we właściwym dla niego miejscu.

W minionych miesiącach te dwa żywioły stoczyły we mnie bitwę. Nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz, po raz kolejny wytyczając ścieżkę, którą będę podążał…

Feniks to pierwiastek kobiecy, uczucia, emocje, empatia. Smok reprezentuje pierwiastek męski, siła, zdecydowanie, moc.

Walkę zawsze zaczyna Feniks: chce dobrze dla wszystkich. A kiedy już wystarczająco oberwie (naiwniak!), z pomocą przychodzi Smok i uderza pięścią w stół (basta!).

Dobrze jest mieć ich dwóch – dbają o równowagę.

NA SZCZĘŚCIE
NIKT NIE ZGINĄŁ

…jak mawia mój serdeczny przyjaciel Piotr z Kanistrowa, a to najważniejsze!

Czasami jest tak, że wyobrażenia (na odległość) po obu stronach wydają się spójne, a jak przyjdzie co do czego (bezpośrednio), to… następuje obustronne rozczarowanie.

Najlepszym wyjściem w takich sytuacjach jest rozstanie. Im szybciej, tym lepiej. Dla obu stron.

Niech każdy idzie w swoją stronę, swoją drogą.

I to jest najlepsze, co może się zdarzyć w tej całej sytuacji.

Dlatego uśmiecham się na myśl o tym, że „pogłoska o mojej śmierci była przesadzona” pasuje do tej sytuacji idealnie.

Zamierzam robić swoje. Jeszcze lepiej, niż dotychczas – jestem tego pewien!


Dziękuję, że czytasz ten wpis aż do samego końca 🙂

Jeśli masz przemyślenia, którymi chcesz się ze mną podzielić napisz do mnie koniecznie!

Krzysztof